Tanışalım mı? Ben Art Deco….

.

Merhaba.

Tanışalım mı?

Ben Art Deco…

1925 yılında Paris’te doğdum.

Benden yaşça büyük olan, kıvrımlı-çiçekli-gotik hatları çok seven, hatta el işçiliğine bayılan ablam Art Nouveau’nun kardeşiyim.

Kardeşiz ama neredeyse hiç benzemeyiz birbirimize. Çünkü onun seri üretimi sevmeyen, zanaatkarlık anlayışına resmen başkaldırdım. Teknoloji ve seri üretime kucak açmayı tercih ettim ben.

Gösterişe, lükse, pahalı materyallere ve görünümlere aşığım. Fakat bunları düz, keskin ve sade hatlarda kullanmayı tercih ediyorum. Oymalı güllü dallı motiflerle değil kesinlikle. İşlevsellik de benim için pek önemli değil mesela, Benim işim ”dikkat çekmek” 🙂

Rockefeller, Chrysler, Empire State binaları… Ahh ah… Hep benden esinlendiler heeep. O kadar ki; onlara baktığınızda, direkt beni görebilirsiniz hatta.

Yumuşatılmış keskin hatlar ve geometrik desenler tam bana göredir. Net çizgilerle enerjik geçişler yaparak, bunlara aerodinamik detaylar ve biraz da zikzaklar ekleyerek şaşırtıcı ve büyüleyici ortamlar yaratmak, tam da benim işim. Canım isterse romantik bir kaç şeyler de ekleyebilirim belki, o anki ruh halime göre  🙂

Pürüssüzlük benim için temel ilke. Çünkü parlamam ve göz alıcı olmam gerek. Işıl ışıl yansıtıcı yüzeyler, aynalar, metal ve metalik detaylar en sık başvurduğum aksesuarlarım.

.

.

Aynalardan, ayna kaplama duvarlar ve mobilyalardan hoşlananlar… İşte bunlar hep benim göz alıcı ve cazibeli gözükme merakımdan kaynaklanıyor. Yanılıyor muyum peki gerçekten de şık değiller mi?

Koyu ortamları da severim, aydınlık renkleri de. bu konuda biraz kafam karışık itiraf etmeliyim. O yüzden ki çeşitli doygun renkleri  severim. Zümrüt, yakut, safir, altın renkleri tam benliktir mesela. Ayyyy yine mi lükse çıktı konu 🙂 Huyum kurusun 🙂

Zaman zaman hayvan figürlerine de bayılırım. Timsahlı, atlı, kuşlu altın rengi aksesuarlar nereden geliyor sanıyordunuz ki?

Biraz karmaşık gibi gözükebilirim belki ama kendi içimde bir düzenim vardır. Hatta öyle ki sanılanın aksine simetriye çok düşkünümdür.

Koltuğunuzu yasladığınız duvarın her iki tarafına yerleştirdiğiniz aydınlatmalar hep benim dahiyane dokunuşlarım mesela. Hee aydınlatma demişken. Yine gösterisi severim, biliyorsunuz artık. Krom, altın, bakır, cam, düz kesim kristaller… Kullanın bunları:)

Koyu tonları sevsem de, bol ışığı sevdiğimden kaynaklanıyor ki; gün ışığını içeriye davet edebilmeniz için büyük pencerelerim ve yüksek tavanlarım vardır evlerimde. İçeriye adım attığınız anda heyecan verici detayları daha iyi görebilip- büyülenmeniz için bir nevi…

Ama gelin görün ki benim bu lüks ve gösterişli görünüm merakım tuzluya mâl oldu bana. Hiç beklenmedik bir şekilde finansal krizin baş göstermesiyle 1929’da başlayan ‘‘Büyük Buhran”,  dönemimin insanlarını ekonomik- ulaşılabilir ve daha modern hatlı, dingin çizgilere yöneltti.

2. Dünya Savaşından önce tahttan indim. ”Gözden düştüm” desem daha doğru olur aslında. Fakat efsaneler asla unutulmaz.

Belki gün gelecek, dünyada internet ve sosyal medya denen kavramlar ortaya çıkıp, gösteriş merakınız, beni uyuduğum derin uykumdan uyandıracak. Ellerinizden düşmeyen o akıllı telefonlarınızdan çeşitli dekorasyon resimleri inceleyip, siz de benim bu büyüleyici etkime kapılıp, o en sevdiğim yeşil kadife koltuklarımdan, ayna kaplama duvarlarımdan,  geometrik çizgili halılarımdan, parlak metal sehpalarımdan isteyeceksiniz. Hatta, yine ilgi goren biri oldugumu da anlatir birileri. Belki benden bahseden bir yazi bile hazirlayabilirler, neden olmasin?

Bence görüşeceğiz.

Kim bilir belki yarın, belki de yarından da yakın…

Yararlanılan kaynaklar:

Buradan, buradan ve buradan

art deco stil, art deco stil nedir, art deco stil nasıl olur, art deco nedir, art deco nereden anlaşılır, art deco detaylar, dekorasyon yazarı, dekorasyon editör, art deco mimari stil, art deco akım, akımı, art deko, art deco akımı dekorasyonu, art deco çizgileri, art deco ev, dekoblog, deko blog, dekorasyon blog, dekorasyon blogu, dekorasyon blogger, tasarım , stil, ev dekorasyonu, dekor, dekor blog

 

2 Yorum yapılmış
  1. Çok hoş bir yazı olmuş 🙂 Emeğinize sağlık. Art Deco’yu normalde dekorasyonda sevmem, sanat tarihindeki yeri hoşuma gider sadece. Burada paylaştığınız görsellerle fikrim değişti açıkçası.
    Sevgiler…

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun