Steampunk Dekorasyon Stili : Sherlock Holmes Atmosferi Mekanlar

Bir çok kişinin tarzlarını bilip de ismini daha önce hiç duymadığı bir yaşam stili ve dekorasyon akımından bahsedeceğim sizlere. Stilimizin ismi Steampunk… Bu stilin doğuşu Sanayi Devrimi dönemine tekabül edip, kullanılan malzeme ve aletler buharlı makinelerden esinleniyor. Zaten adını da buharlı makinenin icat olduğu zamanlara ithafen (steam) ve siberpunk kültüründen alıyor Steampunk.
Aslına bakılırsa bu bir yaşam tarzı ve Steampunk’lar, bir diğer değişle “Modern Viktoryenler”, Viktoryen elbiseler giyiyor, fraksız çıkmıyor, silindir şapka, köstekli saat ve bastonsuz görülmüyorlar. Askeri, fütüristik ve biraz da mekanik detaylar taşıyan Steampunk modasını takip edenler daracık bir korseyi apoletli ceketle rahatlıkla kombinleyebiliyor.
“Wild Wild West, Geleceğe Dönüş” gibi sinema yapımlarında bu tarzı rahatça gözlemleyebiliriz. Fakat Steampunk kültürünü modadan dekorasyona kadar çok bariz bir şekilde gözlemleyebileceğimiz proje ise Sherlock Holmes’ tur.
Steampunk’lar günümüzde hala daha modasını, dekorasyonunu ve ürünlerini modernize ederek yaşıyorlar. Moda ve yaşam kültürleri hakkında bir kaç bilgi aktardıktan sonra gelelim dekorasyon alt kültürlerine.
Bu yazıyı yazmaya başlamamdaki sebep, son dönemlerde bakır borulardan yapılan bir çok “kendin yap projesi”ne rastlayıp ve yine son dönemlerde karşılaştığım dev mekanik saatleri beğenmem oldu.
Biraz araştırdıktan sonra öğrendim ki geçmişten gelen bu stil, 2014 yılının bizlere armağan ettiği nur topu gibi bir “mikro-trend”
 
Endüstriyel ve rustik akımın günümüzde sürdürdüğü hakimiyetle birlikte bu stilde de bakır, pirinç, demir, ahşap, deri gibi malzemeler hakimiyet sürüyor. Bu doğal ve asi malzemelerin yanında Viktoryen döneminin olmazsa olmazı danteller de bolca bulunur.
Buharlı makinelerin direkt etkilediği bu mekanik dönem tarzında bolca endüstriyel buhar boruları, civatalar, tekli ve çoklu dişliler, çarklar, zincirler, duvarlara asılıp sergilenen tüfekler, mekanik sistemleri görünen dev saatler, gösterişli ve süslü aynalar, dürbün ve gramafonlar, tekerlekler, eski ciltli dev kütüphaneler, ahşap sandıklar eski vazo ve dantel aksesuarlar görebiliriz. Duvarlara asılan ‘Wild Wild West’ ten fırlayan deri şapkalar, ya da Geleceğe Dünüş’teki profesörün icat etmeye çalıştığı buharlı zaman makinası protetipi gibi dekoratif aksesuarlar da bir diğer örnekler.
Sıcak koyu kahveler, koyu turuncular, hardal rengi, derin kırmızılar, griler, siyahlar ve beyazların yanında pininç, bakır, gümüş gibi bir çok metalik ton da bu tarza eşlik ediyor.
 Bu da benim kahverengi deri koltuklu, çark detay aksesuarlı, dişlileri gözüken saatli, bakır borulardan yapılmış şamdanlı kombinim.
Yardımcı kaynaklar buradan , buradan , buradan ve buradan
steampunk stil, steampunk stil dekorasyon, steampunk dekorasyon, sherlock holmes dekorasyon, sherlock holmes stil, sherlock holmes ev, endüstriyel dekor, steampunk stil dekorasyon, bakır borular, bakır dekorasyon, steampunk nedir, steampunk ev içmimar, steampunk nasıl yapılır, steampunk dekorasyon
Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun