Pop Art Dekorasyon Nasıl Oluşturulur?

 

Pop art 1950’lerin sonunda İngiltere ve Amerika da ortaya çıkan bir sanat akımıdır. O dönemde popüler kültürün çağdaş yaşam üzerinde güçlü bir etkisinin olması , başkaldırış olarak yayılmaya ve gelişmeye başlaması,  pop art akımının ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

pop art stil dekorasyon 10

 pop art 4 dekorasyon pop art 5

 

Bu stil önceleri resimlerde ve fotoğraflarda kullanılmıştır. Fakat daha sonraları birçok alanda kendisine yer bulabilmiştir. Pop art’ın sanat eserlerinde kullanılma şekli gerçek formları alaya alma ve anlatılmak istenen düşünceye farklı bir bakış açısı kazandırmaktır.

Bu akımı oluşturan vurgular canlı ve birçok rengin bir arada kullanılması, hareketli tasvirler ve alakasız birleşimlerdir.

pop art stil dekorasyon 7

Marilyn Monroe,Elvis Presley, Audrey Hepburn portreleri yapılmıştır.Hatta bazı yiyecek ve içecek firmaları bu akımı kullanarak marka reklamlarını yapmışlardır. Böylece Pop Art bir akım olmaktan çıkıp bir yaşam tarzı olarak benimsenmiştir.

Son yıllarda dekorasyonda da kendini gösterip evlerimizde farklılık yaratmaktadır.

 

Senide etkisi altına alıp, aklında pop art dekorasyon ‘’ACABA NASIL OLUR ?’’soruları oluştu mu ? Öyleyse aklında ki acaba nasıl olacak sorularını bir kenara atıp POP ART tarzının o renkli dünyasıyla tanışma zamanı geldi.

 

COŞKULU RENKLER VE DESENLER

 

Öncelikle bir mekanda POP ART etkisi oluşturmak için renkler ve desenler bolca kullanılmalıdır. Zaten ‘Pop Art’ canlı renkler, büyük desenler demektir. Öyle soluk, içi geçmiş renkleri, mikro boyuttaki desenleri sevmez. Renklerin neonu, desenlerin abartılı ve geometrik olması pop art tarzın olmazsa olmazıdır. Bu yüzden size önerim rengarenk olmaktan ve karıştırmaktan korkmayın. Böylece renklerin ve desenlerin birleşiminden oluşan o mükemmel enerji bir anda mekanınıza nasılda yayılacak fark edeceksiniz.

pop art stil dekorasyon 6

pop art stil dekorasyon 12  pop art stil dekorasyon 15

pop art stil dekorasyon 14

      

      ESKİ FİLM ARTİSTLERİDE POP ART ‘DA 🙂  pop art 3 dekorasyon

İşte pop art modasında en çok kullanılan ve benim en sevdiğim eski film artistlerinin yeniden yorumlanmış portreleri. Yaşam alanınıza bir Marilyn Monroe tablosu asmanız , koltuklarınızda veya duvar kağıtlarınızda bu çizimlere yer vermeniz pop art trendini yakalamanızı sağlayacaktır. Yoksa hala bir Marilyn Monroe veya Audrey Hepburn tablosu edinmediniz mi ?

 

pop art stil dekorasyon 13

 

 

 

 

 

 

 

POP ART TARZINIZI AKSESUARLARLA ZENGİNLEŞTİRİN

Pop art tarzınızı sadece aksesuarlarla mı yansıtmak istiyorsunuz ? Koltuklarda kullanılan kırlentlerden tutunda sandalyelere kadar her objede bu tarzı yansıtan desenlere ulaşmak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken şey aksesuarları neon renkler ve retro desenlerle birleştirilmiş olanlarından seçmeniz.

pop art stil dekorasyon 9 pop art stil dekorasyon 16 pop art stil dekorasyon 17

Ve son olarak aslında pop art tarzını yakalamak için ihtiyacınız olan tek şey içinizdeki enerjiniz, unutmayın.

Bu yazı, içmimar Nihan Çorlu konuk yazarlığında hazırlanmıştır. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

 

 

 

(pop art stil, pop art stilde dekorasyon, pop art dekorasyon, pop art tarzı, pop art aksesuar, ev pop art, popart, dekorasyon stilleri, renkli dekorasyon, dekorasyon blogu, ev dekorasyon blogu,  dekorasyon sitesi, marka işbirlikleri blog, blog marka projeleri, dekoblog, dekoblogosfer)

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun