"> Mermer Masa ve Sehpalar - Ev Dekorasyon Blog - DekoBlog

Mermer Masa ve Sehpalar

Son dönemlerde tasarım alanında fırtına gibi estiğini bahsettiğim ‘doğala dönüş’ trendi, dekorasyon stilleri ve öğelerini de etkilemiş durumda. Bu organik trendin en gözde parçalarından olan “kütükten eşyalar” hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz
Her yıl Paris’te gerçekleşen Maison&Objet fuarındaki trendler de gösteriyor ki, içerisinde bulunduğumuz hayatı daha yaşanılabilir ve kaliteli kılmak için, yapaylıktan uzak, doğal malzemelerden oluşturulan eşyalarla oluşturulan dekorasyon tarzını, hayatımıza sokmaya başlıyoruz.
Bu trendle birlikte hayatımıza, bir dönemde evlerimizde varlığını şiddetli biçimde sürdürüp daha sonra göz önünden kaybolan mermer masa ve sehpalar da geri dönmüş oluyor.

Şimdi mermeri biraz tanıyalım…

Mermer kalker olarak anılan kireçtaşının metamorfizma geçirmesinden oluşmuş sert bir kayaçtır. Bu genel metamorfizma, oldukça derinlerde şiddetli basınç ve sıcaklığın etkisiyle olur. Mermerin esasını oluşturan kalker kalsit kristallerinin sıkışması sonucu oluşmaktadır.

Türkiye’de çeşitli renk ve desenlerde olmak üzere mermer olarak değerlendirilebilecek niteliklerde kristalin kalker (mermer), kalker, traverten, traverten oluşumlu kalker (oniks taşı), konglomera, breş ve magmatik kökenli kayaçlar (granit, syenit, diyorit vs.) bulunmakta. Bunlar, genellikle dünya pazarlarında üstün kaliteleriyle beğeni kazanabilecek mermer tiplerini oluşturuyorlar.

Bu kadar teknik bilginin yeterli olduğunu düşündüğümden, mermer masa ve sehpaların hayatımıza sunduğu kolaylıklardan da biraz bahsedelim.-Suni olmayan görünümü yakalamamızı sağlıyor.-Dayanıklılığıyla kullanım kolaylığı tanıyor. Su ve ısı geçirmezler. Ahşap masalarda yaşadığımız çizilme ve sıcakla temas ettirmeme stresini kesinlikle yaşatmıyor.

-Yenilemeye duyduğu ihtiyaç, diğer malzemelere göre çok azdır. Uzun yıllar kullanılabilir

 -Temizliği ve bakımı düzenli yapıldığında uzun yıllarca kullanılabileceğinden, yıllanmış olması mobilyalarınıza değer katar. -Ulaşılabilirdir. Fiyatları diğer doğal taşlara nazaran daha uygundur.Profesyonel olarak cilalandığı taktirde leke tutmaz.

-Çok şiddetli olmadığı taktirde, hafif çarpmalara- düşmelere karşı darbe alıp zarar görmezler.

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun