Mart Ayında Bahçe Bakımı

İçerisine girdiğimiz Mart ayı ile beraber takvimler artık bahar mevsimini gösteriyor.Bahar aylarının gelmesi ile birlikte de doğa, tıpkı insanlar gibi üzerindeki kış rehavetini atarak güneşli güzel günlere hazırlık yapmaya başlıyor.

Nasıl ki insanlar bahar aylarında kendini yenileme isteği ile saçlarını kestiriyor ya da rejime başlıyor, bahçelerin de ilkbahara girdiğinde bizler gibi bakıma ihtiyacı oluyor. Özellikle Mart ayı, bu bakımların yapılması adına büyük bir önem taşıyor. Bu ayda yapmanız gereken bakım, budama ve havalandırma gibi işlemlerde geç kalmanız, çiçek ve bitkilerinizin cansızlaşması ve hatta kurumasına yol açabilirsiniz.

Bakalım Mart ayı bitmeden bahçelerimizde ne gibi işlemler yapmamız gerekiyor?

– Bahçenizde yaz ayları için yapmak istedidiğiniz düzenlemelerin bütün ön hazırlıklarını yapabilirsiniz.
– Bahçenizde kıştan kalan kuru yaprakları, tırmık yardımıyla toplayarak temizliğe başlamalısınız.
– Ağaçlarınız ve çiçeklerinizin diplerindeki toprakları havalandırmalısınız.
– Her türde büyük ağaçların dikim ayıdır. Sakın geç kalmayın
– Yine her türlü çiçeğin tohum ekme ayıdır.
– Ağaçlarınızın ve diğer bütün bahçe bitkilerinizin gübrelemesi yapılmalıdır
– Güllerin son budaması yapılmalıdır
– Çimlerinizde yosunla savaşmak için son aydır.Çimli alanlara demir takviyesi ve yosun ilacı uygulanmalıdır. Bu tarz ilaçları büyük yapı marketlerinde ve Eminönü’nde bulabilirsiniz.
– Bu ay çim ekimine başlamak için uygundur, Haziran başına kadar devam eder.
– Çimlerdeki yabani otlar temizlenmelidir. Çünkü bu aydan itibaren yabani otların büyüme hızları çok hızlanır, tohumlanır ve temizlenmesi imkansız hale gelir.
– Bitki ve çiçeklerinizi saksıda yetiştiriyorsanız, toprak değişimi ve daha büyük bir saksıyla değişim işlemi için ideal zamandır.
– Sarmaşık ve begonvil tarzındaki sarmal bitkilerin budanma ayıdır. Geç kalındığı taktirde kurumaya bile yol açılabilir.
– Benim önerim her mutfakta kullanılan dereotu, nane, fesleğen ve maydanoz gibi bitkilerin küçük saksılara tohumların ekilmesi olacaktır. Balkon ya da cam önlerinizde kolayca yetişirler.

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun