Loft Stil Dekorasyon Nasıl Olur?

Loft Stil Dekorasyon Nasıl Doğmuştur?

 

1960’ların sonları ve 70’lerde klasik ve modern evlerde kendilerini iyi ifade edemeyen Amerikalı sanatçılar yaşam alanlarını değiştirmeye karar verdiler. Bu durum bir akım olarak ilerledi. Buldukları boş hangarları, terk edilmiş endüstriyel mekanları, ambarları, garları, garajları kiralayıp kendileri için yaşam alanları haline getirdiler. Burada hem rahat çalışıyor hem de rahat rahat yaşıyorlardı. Bu mekanların orijinal strüktürüne dokunmamayı seçtiler. Dolayısıyla duvarlarında tesisat boruları, yıpranmış zeminleri , beton duvarları olan,   geniş metrekareli ve yüksek tavanları bulunan yaratıcı mekanlar çıktı ortaya. Ardından da tüm dünyaya hızla yayılmaya başladı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Melda Narmanlı Çimen’in 22.09.2012 tarihli yazısına göre; günümüzde şehrin monoton mimarisinden bıkmış olan yaratıcı kişiliklerin rağbet ettiği bir tercih olan loft’lar, endüstriyel alanlar kadar eski okul, kilise, antrepo, garaj ve depolardan dönüştürülerek de tasarlanıyor. Bir loft’ta aslolan, mekanın hacimsel etkisi ile mimari ve malzeme özelliklerinin öne çıkmasıdır.


Geleneksel evlerden bambaşka bir düzene ve akışganlığa sahip olduğu için bildik bütün düzenleme kurallarını da unutmak ve yaratıcı fikirlere açık olmak gerekiyor.

 

Genel Olarak Loft Stiline Sahip Bir Olan Mekanın  5 Özelliği
1. Geniş metrekareler
2. Yüksek tavanlar
3. Brüt beton, saç ve tuğla yüzeyler
4. Açıktaki tesisat boruları
5. Büyük pencereler

 

Siz de bu detayları uygulayarak evinize “Loft Stilini” yakalayabilirsiniz.

• Duvarlarınızın üzerinden geçen tesisat borularına izin verin. Gizlemeye çalışmayın.
• Brüt beton duvarlarınız olsun. Eğer evin her yerinde bu sizi sıkacaksa bir duvarınızı bu panellerle kaplayabilirsiniz.
• Çok fazla kapı varsa birkaçını yok edin. Loftların en büyük özelliği bölmesiz yaşam alanları olmalarıdır.
• Renk tonlarında maskülen paletlerden yararlanın. Daha koyu ve soluk renkler, yıpranmış efektli aksesuarlarınız olmalı.
• Pencereleriniz büyük olmalı, eğer evde yaşamaya başlamadan önce tadilat süreci yaşayacaksanız büyük pencereler yaptırın.
• Sac ve metal yüzeyler kullanın. Belki sehpanız belki aksesuarlarınız ama bu doku mutlaka olmalı.
• Deri bir koltuk satın alabilirsiniz. Hafif yıpranmış etkili deri koltuk ya da kanepe bu stilin en önemli yansımalarından.
• Yaşam alanınızı eşyalarla boğmayın. Fazla olan mobilyalarınızı elden çıkarın. Loft stilinin en önemli kuralı geniş metrekarelerde nefes alan büyük alanlar yaratılması.
• Bolca tabloya sahip olabilirsiniz. Duvarlarınızda kullandığınız gibi yere koyarak duvara da dayayabilirsiniz.
• Aydınlatmalarınız tavandan olmamalı. Zeminden gelen ve hareket ettirilebilen metal gövdeli aydınlatmalar seçin.


 

Yorum

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun