10 Adımda Jonathan Adler stili ‘Happy Chic’ dekorasyona sahip olun

”Jonathan Adler” ismini bazılarımız yakından biliyordur, bazılarımız ise belki de hiç duymamıştır. Ama tasarımlarını gerçekleştirdiği mekanlarına mutlaka rastlamışsınızdır. Kendisi Amerika’dan ithal ‘Happy Chic’ akımının önderi niteliğinde.

Stilimizi özelliği adı üzerinde Mutlu ve Şık…

Evlerimizde bu stili yakalayabilmek için, bir telefonla Jonathan Adler’i kahve içmeye davet edemiyorsak ve kendisinden danışmanlık alamıyorsak ne yapabiliriz peki?

Uzun bir süredir bir çok mekan ve ürün tasarımlarını beğeniyorum kendisinin. Bu yüzden de tasarımlarında daha çok nelere ağırlık verdiğini hepimiz için araştırdım, resimleri inceleyip ortak noktalar belirledim.

İşte 10 adımda ” Jonathan Adler stili ‘Happy Chic”  mekanlar oluşturmanın sırları

 

Jonathan-Adler-New-York-Triplex_12

1- CANLI RENKLER

Adı üzerinde ”Happy Chic”… Renkler canlı ve bir arada kullanılmalı ki ortamda karanlık ve donuk bir atmosferin yerine, neşe veren capcanlı bir şıklık yakalansın. Koyu tonların ağırlıkta olduğu bir mekan hazırlanacaksa da mutlaka canlı renkteki aksesuarlardan yardım alınmalı. Benim favori rengim griyi çok kullanıyor mesela, fakat grinin soğukluğunu, dozunda kullanılan canlı renklerle dengelemeyi çok iyi başarıyor. Size yardımcı olacak renkler turuncu, sarı, tiffany mavisi, yeşilin her tonu olacaktır.  Ne de olsa ‘İçerisinde sarı ve turuncu barındırmayan bir mavi, asla gerçek bir mavi değildir’ ( Van Gogh)”  değil mi?

img_150428_0145

adler-doonan-sitting-room

 

2- BİRDEN FAZLA DESEN 

Farklı desenleri bir arada kullanabilmek cesaret ister. Bir arada kullanıp da şıklık yakalayabilmek ise yetenek… Kendisi bu konuda tam anlamıyla bir numara. Size önerim, birden fazla desen kullanımı yapmadan önce tasarımcının mekanlarını iyice incelemeniz olacaktır. Yunan anahtarları, grafikler, etnikler, ikatlar, zebra deseni gibi favori olanlarını kullanabilirsiniz. Yalnız desenlerde mikro boyutlardan uzak durmanız gerekiyor, onu da ayrıca belirteyim.

ja3

img_150428_0149

 

3- ZEMİN

Bugüne kadar bir çok mekan tasarımlarını gördüm, hepsinin de ortak noktası, zemin  ve parke seçimlerinin çoğunlukla  çok koyu tonlar kullanılmaması oldu. Bu sayede üzerine yerleştirilen halı, mobilya ve aksesuarlar, kendilerini daha iyi gösterip, canlı renkleri daha da belirgin hale geliyor. Halı seçimleri ise, klasik Türk evlerinde tercih edilen ebatların aksine, çok daha büyük…  Yalnızca orta sehpaların değil, tüm mobilyaların altını kaplayacak şekilde.

img_150428_0146

20101112-adler-450

img_150428_0154

 

4- PARLAK

Mat görünüm mü? O da ne? Kadife kumaşlar bile kristal kadife gibi parlak çeşitlerinden kullanılıp, ışıltılı bir görünüm elde ediliyor.  Aynaların doğru yerlerde kullanılması, ışık kaynaklarını daha verimli hale getirip ışık oyunları ve derinlik yanılsaması yaratıyor.

img_150422_0219

5- METALİK

Adler’in gözdesi altın rengi olsa da, bakır ve nikel aksesuarları da kullanmadan edemiyor. Hatta metale aşık da diyebiliriz bir nevi. Parlak metalik bir sehpa, mobilya ayakları, aynalar ya da aydınlatmalar olmadan bu stili yakalamanız imkansız.

img_150428_0155  img_150428_0202

6- DOĞAL TAŞLAR

Hem doğal taş desenlerinden ( özellikle malakit) hem de doğal taşların kendilerinden hazırlanan aksesuarları çok tercih ediyor. Ne de olsa ışıltılı ve göz kamaştırıcılar değil mi? Doğal taş sunum tablaları ve bardak altlıkları için QAİA DESİGN’ın  koleksiyonunu da inceleyebilirsiniz.

coaster_agate_pink_g coaster_agate_t_g coaster_malA

img_150428_0157

7- ŞEFFAF

Cam, kristal, pleksi… Malzemesi ne olursa olsun şeffaflık, görüntünün ve ışığın devamlılığını sağlar. Göz yormayan ve ferah mekanlar oluşturmanıza yardımcı olur.

img_150428_0152

img_150428_0158

8- MOBİLYALAR

Kesinlikle 2 berjeri, 3’lü ve 2’li koltuk takımlarından oluşan seçimlerde bulunmuyor. Her bir parçası kendi çapında iddialı ama birbirinden kopuk değil. Yemek odalarında vitrin, büfe ve yemek masasını aynı model gördünüz mü? Peki ya gardırop, komodin ve şifonyerleri???

img_150428_0147

img_150428_0148

img_150428_0200

9- BAŞROL AKSESUAR

Aslında birden fazla iddialı aksesuarı bir arada kullanmaya bayılıyor tasarımcı. Fakat dikkat ederseniz, içlerinde yine bir tanesi başrolü kapmış durumda. Siz de aksesuar veya aydınlatmalarınızda dikkat çekici bir parçaya yer vermeden geçmeyin.

img_150428_0153

10- RAHATLIK

Tasarımların çoğunun özellikleri yukarıda belirttiğim gibi olsa da, aslında en belirgin stil ipucu nedir biliyor musunuz? İÇTENLİK ve RAHATLIK. Uyum yakalama stresi olmadan, ‘acaba iki üç rengi bir arada kullanmalı mıyım ki’ sorusu ile kafaları karıştırmadan, anılarınızı sergileyebileceğiniz, koca bir meyve kasesini gözünüzün önünde- elinizin altında tutabileceğiniz,  sizi ne mutlu ediyorsa, gözünüz mekanınızı nasıl şık görüyorsa, o şekilde dekore etmeniz… Boşuna bu stile ‘Anti-Depressive Living’  denmiyor değil mi?

 

 

(dekorasyon, jonathan adler stili, happy chic stili, happy chic akımı)

2 Yorum yapılmış

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun