"> İyot Kokulu Marin Stili Mekanlar

İyot Kokulu Marin Stili Mekanlar

Bahar ayları geldi-geliyor derken geçti bile. Sıcak yaz günleri, bahar ayları gibi yumuşak ve keyifli bir havada maalesef olmuyor. Baharda herkes kendini çimlerin üzerine bırakmak isterken, yaz aylarında ise kaçacak gölge yerler arıyoruz. Herkesin aklında ve kalbinde kumsallar, buz gibi deniz, gölgede yapılan serin sohbetler.
Renklerin psikolojimizdeki yerini de bilmeyeniniz yoktur herhalde… Nemli ve sıcak havalarda da gözümüz hep mavi ve beyaz arar bu yüzden. Bastıran bu sıcak havalarda mekanlarımıza, marinalara demir atan teknelerin ferahlığını taşıyabiliriz.
Tabii bu güne kadar bir çoğunuz bir çok kaynaktan ‘Marin Stil Dekorasyonu’ okumuşsunuzdur ve bol bol fotoğraflara rastlamışsınızdır. Bu sebeple size farklı bir yazı hazırlamak istedim ve evlerinizi baştan aşağı masmavi ve kıpkırmızı yapmadan, marin stil dokunuşları yapmanızı sağlayacak bir kaç fikir aktaracağım.
İster sehpanızı değiştirin ister bir kaç yastığınızı, isterseniz de aksesuarlarınızı…
Kullanacağımız detaylarda;
Başlıca renklerimiz: Mavi, beyaz, kırmızı ve bej tonlar.
Kumaş seçimlerimiz: Keten, pamuk gibi doğal ve kullanımı kolay, hassas olmayan kumaşlar.
Desenler ve Aksesuarlar: Denizciliğe ait dümen, çapa, düğüm, fener gibi desenler ve çizgili kumaşlar
Mobilya seçimi: Beyaz ya da doğal halde ahşap, rattan ya da bambu malzemelerden seçimler
Yastıklar bir oturma grubunun havasını doğrudan etkileyen en önemli aksesuarlardır. Bunların değişimini yaptığımız taktirde de mekanımızın çizgisini ve stilini kolayca değiştirmiş oluruz. Yastık seçiminizde çizgili kombinleri de tercih edebilirsiniz, gemi dümeni, çapa veya deniz hayvanları desenlerinde olanları da…
Büyük mobilyalarınızı tabii ki değiştirmenize gerek yok. Fakat bahçenize, balkonunuza ya da odanıza yerleştireceğiniz minik bir hasır / bambu sehpa da yazın hafifliğini mekanlarınıza getirecektir.
İşte klasik bir marin stile ait aksesuarlar…
Ama bence klasiklere mahkum olmaktan kurtulmanın zamanı geldi. Yengeç, balık ve  mercan formlardaki aksesuarlar, cam obje ve mumluklar,
aynalar ve çapa formundaki minik bir saat ile evlerinize mevsimsiz şıklığı taşıyabilirsiniz.
Halat detaylar, bu stili oluşturmada en büyük yardımcımız. Şamdan ve mumluklar, gazetelik, paspas gibi aklınıza gelebilecek her türlü halat detaylı aksesuar size yardımcı olacaktır. Fakat benim görüşüm çok abartılmaması yönünde. Oranını  kaçırdığımız taktirde şıklığı da kaybetmeye başlayacağımıza inanıyorum.
Kırmızı servis ürünlerini ‘Marin Stilimize’ yapacağımız ufak makyaj dokunuşları olarak da düşünebilirsiniz.
İşte bu da benim kombin tercihlerim…
Umarım “Marin Stil Dekorasyonunu” klasik ve alışagelmişin dışında, kolayca uygulamanıza yardımcı olacak tüyolar verebilmişimdir.
Sevgilerle
Qhaya Design- Deko Blog
Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun