"> İSMOB 2015 Mobilya Fuarı -Mobilya ve dekorasyon trendleri

2015 İSMOB Mobilya Fuarından Mobilya ve Dekorasyon Trendleri

Geçtiğimiz haftadan beri yoğun bir fuar ve etkinlik takibi içerisindeyim bildiğiniz üzere. Paris’te gerçekleşen Maison&Objet ve Paris Deco Off ‘tan sonra istikamet, pazar günü son bulan ve  ‘İSMOB’ olarak bilinen ‘İstanbul mobilya fuarı’ oldu. Yine CNR fuar merkezinde ziyaretçilerini ağırlayan fuarın, gelecek yıl TÜYAP’ta düzenleneceğini öğrendik ilk dakikalarda. Ardından da salonları ve standları gezmeye başladık

Bu fuarı niçin önemsiyorum? Çünkü mobilyadan daha fazlasını bulabiliyorum. Ünlü firmaların çalıştığı tasarımcılar ve mimarların meslekleri gereği ve doğal olarak takip ettikleri, dünyadaki dekorasyon trendlerini stantlarında yer veriyorlar. Dikkatli incelediğiniz ve yorumladığınızda bu trendleri fark edebiliyorsunuz.

Peki önümüzdeki dönemin mobilya ve dekorasyon çizgileri ne şekilde olacak bundan bahsedelim.

* Öncelikle ‘Chesterfield’ kanepeler, geçen yıl kadar olmasa da hala revaçta. Uygulanan kapitoneler daha sade ve sınırlı bölgelerde. Bu da göz yormayan ve daha hoş görüntü almamızı sağlamış. Chester koltuklar da dahil tüm çeşitlerdeki kanepe ve koltuklar daha oval hatlara bürünmüşler. Sırt bölgeleri  ve kenarları daha yumuşak çizgilere sahipti.

PhotoGrid_1422814671268

Yatak başlarında da kapitoneler bolca kullanılmıştı. Yatak odası mobilyalarında odak nokta, yatak başlarında toplanılmıştı. Tüm duvara kaplı aynalardan ziyade, yalnızca komodin arkalarında aynalar kullanılmıştı. Başlıklar da genellikle ya yüksek ve geniş yapılarak gösterişli bir hava yakalanmıştı.

PhotoGrid_1422814995821

Geçtiğimiz yıl da çok sık kullanılan separatörler, bu yıl hep çizgi ve çubuk formundalardı. Ayrıca aksesuar ve mobilyalarda da çubuklar bolca kullanılmıştı. ( Geçen aylarda bu yazımda bahsettiğim ‘grid ler, daha çok karşımıza çıkacak gibi…)

PhotoGrid_1422814341489

Kitaplıklar, raflar, sehpa ayakları… Her yerde çubuk formlar karşımıza çıktı.

PhotoGrid_1422814452630

Çubuk formların haricinde neredeyse tüm tasarımlar, konik ve iğne ayaklıydıPhotoGrid_1422825303129

İncelediğim mobilya kaplamaları, çapraz döşeme şeklindelerdi. Ve bence zaten düz döşemeden çok daha hoş duruyorlar.

Ayrıca bir kaç markada gördüğüm ve ileriki dönemlerde daha da sık göreceğimiz bir  tür de; kök kiraz ve kök ceviz kaplamalardı. O kadar hoş bir desen ortaya çıkıyor ki…( Sol alt kösede)  Bunlar takibimde olacaklar mutlaka…

Bahsetmek istediğim bir diğer ayrıntı var ki, belki duyanınız vardır. 3 boyutlu görünümler geliyor. Aksesuarlarda, desenlerde, mimaride… Karşılaştığım ürünlerin ayrıntılı resimlerini çekmem mümkün olamadı ama en yakın zamanda daha detaylı araştırıp yine burada paylaşacağım.

PhotoGrid_1422814766147

Mermer masalar ve sehpalar demiştik geçen yıl da… Hala trend hala çok dekoratifler. Bir süredir mermerlerle yakından ilgileniyor ve araştırıyor olmam, bu ürünleri daha da bilinçli incelememi sağladı. Türkiye’den çıkarılan kendi taşlarımız o kadar orijinal ve büyüleyiciler ki… İthal taşlar da farklılık yaratmıyor değil tabii ki.  Aşağıdaki 2. resimde gözüken orantısız oval mermer masa da, bu yılın en iyi tasarımı seçilmiş zaten.

PhotoGrid_1422814891562

Koltuklar ve sandalyelerdeki kabaralar, zigzag desenler, lazer kesim (cnc) detaylar… Yine fark ediliyorlardı ve çok şıklardı.

PhotoGrid_1422815149047

Kano ve yarım ay modellerde konsollar çok tercih edilmişti.

PhotoGrid_1422817047038

Kürkler…

PhotoGrid_1422817890860

”Geçen yıldan bu yıla en çok ne değişti ”diye mi soruyorsunuz? Aynalar… Boylu boyunca, duvarları kaplayan, önlerine yatakların ve koltuk takımlarının yerleştirildiği ayna kaplama duvarlar yoktu bu yıl. Yine varlar ama duvarların tümünü kaplamadan kullanılmışlar. Çok parçalı ve güneş çerçevelerde yer verilmişler. Ayrıca bir çok firma da duvar dekorasyonunu; resim çerçeveleriyle sağlamış. ”Duvarlarınızı özellikle koyu renk çerçevelerle kaplama zamanı” desek yeridir

PhotoGrid_1422817749998

Klasik mobilyaların mevcut olduğu bir evde büyüdüm ben. Ama hakiki el oyması ve kakma olanlardan… Zamanında bu orijinal mobilyaların her oymasında ayrı ayrı oyunlar oynayan biri olarak, makine kesimleriyle yapılan, klasik görünümü altın varak zehirlenmesi yaşatarak sağlamaya çalışan, flaşör görünümlü mobilyalardan o kadar bıkmıştım ve o kadar sevmiyordum ki… Avangard ve klasik mobilyaların bulunduğu bölümleri çok isteyerek gezmezdim bu yüzden.

Ama bu yıl, antika ve orijinal hatlara geri dönüş yapan koleksiyonları görünce çok memnun oldum. Yine gösterişliler, yine büyüleyiciler. Ama dozunda. Bu dozunda kullanım da, klasik mobilyaların layık olduğu o asil duruşu tekrar yakalamalarını sağlamış.

PhotoGrid_1422818036071

Aslında daha anlatılacak çok parça ve marka var. Hepsini bu yazıma sığdıramıyorum doğal olarak. Bu yüzden çizgilerini zaten hep sevdiğim ve fuar koleksiyonlarını beğendiğim markaları, bunun yanında daha detaylı fuar görüntülerini içeren diğer yazım da çok yakında yayında olacak.

Beni takipte kalın

DekoBlog- Ev Dekorasyon Blogu

DİKKAT!!!

Lütfen emeğe saygı! Tabii ki sitelerimizde yer verdiğimiz yazılarımızı yazarken, her konuyu ve her haberi bizzat deneyimleyemiyoruz normal olarak. Başka kaynaklardan araştırıp yer verdiğimiz yayınlarımız da olabiliyor. Geçen yılki fuar ziyaretim sonrası kendi blogumda yer verdiğim ‘ fuar izlenimleri’ yazımdaki yorumlarım, cümlesi cümlesine, kaynak gösterilmeden paylaşılmıştı bir kaç sitede. Ben de bu tarz araştırma yayınlarımda, alıntı yaptığım ya da yararlandığım bir kaynak varsa, mutlaka kaynak gösteriyorum.

Bir fotoğraf galerisi yazısı ile bu tarz bir araştırma ve yorumlama yazısı aynı emeği içermiyor hak verirseniz.

Bir anne olarak, çocuklarımı neredeyse tüm gün emanet ettikten sonra, yorucu ve dikkat gerektiren bir ziyaret oluyor bu tarz etkinlikler. Daha sonrasında yine çok çok emek vererek  zaman ayırarak  ve kendi gözlemlerimle oluşturuyorum yazılarımı. Yazdığım bir cümleyi tekrar tekrar silip, en içime sinenini paylaşmaya çalışıyorum.

Fakat tüm bunlardan sonra, kendi cümlelerimi ya da fark edip keşfettiğim bir noktayı, başka sitelerde görmek biraz şaşırtıyor beni açıkçası. Gerçekten fark edilmediklerini mi sanıyorlar acaba ? Bu kadar sığ bir mantığa sahip olan kişiler nasıl blog yazmaya kalkışıyorlar açıkçası bilemiyorum!!!

Uzun lafın kısası… Yazılarımdan edindiğiniz bir bilgi , yardım aldığınız bir konu veya paragraf için LÜTFEN KAYNAK BELİRTİNİZ.

Site trafiği yada ziyaretçi sayısı umurumda bile değil. Zaten aslolan da o değil… Lütfen EMEĞE SAYGI !!!

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun