İSMOB 2014 Mobilya Fuarı Gezisi

Bu yıl 10. Kez kapılarını açan İSMOB ( İstanbul Mobilya Fuarı ) 28 Ocak- 2 Şubat tarihleri arasında yerli yabancı bir çok ziyaretçiyi ağırladı. Ben de iki kızımı da babaannelerine bırakıp, cumartesi günü fuarı ziyaret etmek üzere yola koyuldum. Türkiye mobilya  sektörünün trendleri ve çizgilerini sunan fuar, sabah saatlerinden itibaren ciddi şekilde kalabalıktı. Fuarın ziyarete açıldığı saatte gitmemize rağmen, giriş, bilet alımı ve kaydı için kuyruk oluşmuştu. İyi ki sabah saatlerinde gitmişiz, çünkü saat 15.00 gibi yürümek bile zorlaştı desem yeridir.

Açıkçası fuara gelmeden önce kafamda, “mutlaka uğramalıyım” ve “boşuna girip zamanımı harcamayayım” dediğim belli başlı markalar vardı.  Ziyaret etmek istemediğim mağazalar, genellikle her semtte bulunan modüler sistem çalışan firmalar olduğundan, her zaman ulaşılabilir  olduğu düşüncemden kaynaklanıyordu.

Fuar gününden bir gün önceden fotoğraf makinamın şarjını full doldurup, telefonumda da yer açmıştım. Ziyaretim esnasında da, her ne kadar yasak bile olsa en az 15 markanın 200’e yakın resimlerini çekmiştim sizlerle paylaşmak için.

Fakat felaket o ki, eve döndükten sonra bilgisayarıma aktardığımı sandığım fuar resimlerimin hepsini telefonumdan yanlışlıkla sildim. 2 gündür kendime kızdığım kadar, başka hiç bir zaman hiç bir kişiye sinirlenmemişimdir herhalde. Bu yüzden birazdan göreceğiniz fotoğraflar maalesef kurtarabildiğim ve kalan resimler olduğunu bilmenizi isterim. Gelelim 2014 mobilya fuarında olan bitenlere…

8 Alandan oluşan fuar her tarzda mobilyaya ev sahipliği yaptı. Klasik, modern, country, avangard  vb tarzlarda ürünlerini sergileyen firmalar ziyaretçilerine ilgiyle yaklaşıyorlardı. Ben genellikle laminant kaplama ve modüler şekilde hizmet veren markalar yerine, Masko ve Modako’da da mağazaları bulunan masif ve ağaç kaplamadan çalışan firmaları incelemeye çalıştım.

 Ceviz kaplama yemek odası takımı
  Fuga Mobilya
 Bretz Mobilya- Sandalye masif ağaç üzerine ‘denizci düğümü’ şeklinde el oymasıdır. Adet fiyatı 2.400 idi…

 Mobi

Fakat bir 5. kısım diye bir yer vardı ki, harikaydı. MOBSAD Holü olarak anılan bu kısım, diğer bölümlerin sahip olduğu yığın kalabalıktan çok uzak ve elitti. Diğer bölümlerde herkesin eli kolu kataloglarla doluyken, bu kısım ziyaretçileri daha az ve özdü. 57.000 Dolarlık koltuk takımından, saraylar için üretilmiş yemek ve yatak odalarına, ultra lüks klasik ve modern ürünlerin sergilendiği adeta bir “sergi” havasındaydı. Firmaların stantları zaten açık bir şekilde değil de kapalı olarak dizayn edilmişti. Çalışanların size “hoşgeldiniz” diyerek ağır bordo kadife perdelerini açarak karşılamaları, zaten farklı bir bölüme geldiğinizi fark ettiriyordu.

 
(İnstagram’dan alıntıdır)
(İnstagram’dan alıntıdır)
(İnstagram’dan alıntıdır)
(İnstagram’dan alıntıdır)
(İnstagram’dan alıntıdır)
Bu yatak standı Arap ziyaretçiler tarafından çok büyük bir ilgi gördü. Normal bir daireye uygulanamayacağını düşünüyorum çünkü yaklaşık 10 m’2 lik bir alan kaplıyordu.
Bu hafta içerisinde, 2014 İSMOB’da sergilenen mobilya trendlerinin neler olduğunun yanı sıra, firmaların hazırladıkları dekorasyonlarından edindiğim izlenimlere göre, dekorasyonda nelerin ‘in’ nelerin ‘out’ olduğu ve olacağı ile ilgili  bir yazım olacak.
Beni takip etmeye devam edin.
Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun