"> 2014 Mobilya Modası- İSMOB Mobilya Fuarı

İSMOB 2014 Mobilya Fuarı- Trend Analizi

Geçtiğimiz hafta misafirlerini ağırlayan İSMOB mobilya fuarı hakkında, bir kaç gün önce yazımı yayınlamıştım. Yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi, fuarda çektiğim yaklaşık 200 küsur resmi, bilgisayarıma yüklemeden yanlışlıkla sildim ve ne kadar kahroldum anlatamam. Bu yüzden birazdan okuyacağınız bölümlerin görsellerinin, yalnızca elimde kalanlardan ibaret olduğunu belirtmek isterim.

Gelelim bu fuardaki dekorasyon ve mobilya trendleri hakkındaki izlenimlerime…

1. Kürk Detaylar

Kısa bir süre önce, 2014 kış dekorasyon trendleri arasında ‘Kürk Detaylar’ın olduğunu buradaki postumda belirtmiştim. Fuardaki hemen hemen her marka, sunumlarında kullandıkları aksesuarların en başında kürk detaylar geliyordu. Halıdan koltuk şalına, puflardan yastıklara kadar bir çok detayda kürk görünümler mevcuttu.

2- Mermer masa ve sehpalar
Hayatımıza getirmiş olduğu kullanım kolaylığının yanı sıra hem uzun ömürlü hem de şık bir trend. Özellikle yemek masalarında, ahşap masalarda yaşadığımız “çok sıcakla direkt temas etme” stresini de yaşatmıyor. Siyahından grisine, beyazından bejine, damarlı görünümünden düzlere kadar bir çok çeşidi mevcut.

3- Aynalar
Birçok evde yemek masalarının arka duvarlarına yerleştirilen çerçevelerin arasına sıkıştırılmış aynalardan bahsetmiyorum. Büfelerin ya da kanepelerin arkalarına koyulan, yerden tavana kadar, bir duvarın tamamını kaplayacak şekilde olan aynalar çok revaçtaydı.  Bizoteli baklava kesimlileri de vardı, ray kesim şeklinde de, oksitlendirilmisleri de vardi  kesimsiz dümdüz olanları da…

4- CNC Kesim detaylar her yerde
Büfe ve konsolların kapaklarındaki CNC kesim motiflere bayılıyorum. Yalnızca ben beğeniyorum sanıyordum ki, belli başlı büyük markalar da ürünlerinde bu detaylara yer vermişti. Mobilyaların haricinde paravanlar ve tavan dizaynlarında da lazer kesim detaylar bolca vardı ve çok şık görünüyordu. Hele ki bir marka keşfettim, tüm tasarımlarında CNC kesimi uygulamış. Markanın standında resmen kendimi kaybettim. Bununla ilgili de bir yazım olacak ama ilerleyen günlerde…
5- Kapitone Detaylar
Koltuklar, berjerler, yastıklar, kısacası her yer kapitone akımına uğramıştı. Her modelde koltuk kapitone görünümlere sahipti. Özellikle “Chesterfield” koltuklar bir hayli istila etmişti her yeri.
Fakat bana sorarsanız, evinizin dekorasyonunu kısa aralıklarla yenilemiyorsanız, dekore edeceğiniz mekanınızın, 2-3 yıl sonrasında da  trendy görünümde kalmasını istiyorsanız kapitone görünümleri tercih etmeyin derim. Çünkü yukarıda yazmış olduğum diğer maddeler, yalnızca belli başlı lüks ve büyük markalarca kullanılmış ve yolun başlarında olmalarına rağmen, kapitone görünümü kullanmayan marka yoktu. Bence “kapitone” önümüzdeki 2 yıl içerisinde tükenmeye mahkum olacaktır.
Yatak başlıkları için aynı tükenmişliği söyleyemem ama, koltuk ve kanepelerde kapitone görünümlere güle güle diyebiliriz.
7- Provans ve Country Tarz Mobilya Olmayışı
Ben olmasam da biliyorum ki bir çok kişi “Provans ve Country” tarza bayılıyor. Fakat “Avangard” görünümlerin dışında, açık renk ve eskitme tarzlara sahip “Provans ve Country” stili mobilyalara çok az rastladım.

8- Ceviz Mobilyalar
İster klasik, ister modern, ister de post modern olsun bir çok stildeki mobilyada ceviz kaplamalar hakimdi.
 
 
Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun