İlham Veren Evler ”Gözdeliche”

Yine bir ‘Ev Çekimi’ yayınından merhaba

Bugünün ev sahibi, blog dünyasından takip ettiğim ve benim gibi birçok kişinin de bildiği sevgili Gözde, nam-ı diğer ‘Gözdeliche’…

2.kez anne olmaya hazırlanan, bir yandan minik Alin ile ilgilenip, bir yandan da hala çalışma hayatını sürdüren Gözde, aslında evine yeni taşınmış sayılır.

Tadilat işlemleri 4 ay süren Ataköy’deki evinde, tesisat sistemine kadar her şey yenilenmiş. Tabii Alin’e hamileliğine denk gelen bu tadilat ve taşınma dönemi, ne kadar yorucu geçmiştir siz tahmin edin.

Doğuma yalnızca 10 gün kala taşınabilmişler evlerine.

Gözde, alışveriş ve detaylar konusunda o kadar titiz ki, hamileliği boyunca İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna koşturmuş aylarca. O derece ki;  eşi artık Gözde’nin ehliyetine el koymak zorunda kalmış, daha fazla kendisini yormasın diye.  Ama tabii ev sahibimiz rahat duramayıp, arkadaşlarını çağırıyormuş alışverişe birlikte gitmeleri için 🙂

Doğum için hastane odası organizasyonu yapan arkadaşıyla buluşacağı zaman bile, ütü masası almaya gitme planları yaparkeeeeen, Alin artık isyan etmiş ve dur demek istemiş bu taşınma sürecine 🙂

Hayaller ütü masasıyken, gerçekler doğum için hastane yolunu tutmak olmuş 🙂

Alin’in doğumu planlanandan bir kaç gün önce gelince, evin dekorasyonundaki ufak tefek ayrıntılar da doğum sonrasına kalmış böylece.

Yok yok şüphelenmeyin, bir anne bebek blogunda doğum hikayesi röportajı okumuyorsunuz. Ama taşınma ve hamilelik dönemleri bir arada olunca macera iki katına çıkmış doğal olarak.

Hazırsanız ev turuna başlayıp, yenilenme ve dekorasyon sürecini Gözde’den dinleyelim.

DSC_0312

Merhaba 🙂

Hamilelik ve anne olma süreci başlı başlına bir mesai gerektirirken, biz bu döneme bir de ev değiştirme hazırlıkları sığdırdık. Çok hareketli, yorucu, maceralı ve komik günlerdi gerçekten.

Evimizdeki tadilat çok kapsamlı bir şekilde yapılacağı için bu maratona hazırdık fakat 4 ay süreceğini pek de tahmin etmemiştik.

Dekorasyon için 4 farklı iç mimarla görüştük. Fakat aklımızdakiler ve yapmak istediklerimiz için, bir iç mimar tanıdığımızdan ufak fikir almanın dışında, tüm detayları benim ve eşimin zevkine göre kararlaştırdık.

Gelin hadi salonumuzdan başlayalım…

20151204_122400

Evin genelinde ve salonumuzda, yaşanmışlık hissini oluşturmak istedik.

Salonda yer alan mobilya ve eşyaların, bize ve ziyaretçilerimize ‘galeri’ havası yaşatan soğuk bir ortam olmamasına gayret ettik. Bu yüzden seçimimiz, endüstriyel stil üzerinden gidip, ahşabın yanında gösterişli aksesuarlar kullanmaktan yana oldu.

Sade ama şık parçalarla bütünlük sağlamaya, göz yormayan ve huzurlu bir mekan oluşturmaya çalıştık.

Koltuk takımımızı Bilgili Mobilya’dan seçtik.  İddialı bir renk istemedim çünkü asıl renkleri aksesuarlarla tamamlamak istedim. Bu yüzden vizon rengini seçtik.

20151204_122614

 X ayaklı pufu Altıncı Cadde mağazasından aldım.

Halı seçerken baskın renk ve desende olmamasına dikkat ederek el dokuması bir halı seçtim.

Perdelerin ipek şantuk kumaştan ve indigo renginde olmasını istedim. Koltukların rengine canlılık kattığı için de çok sevdim.

Yastıklar Yastık by Rıfat Özbek, Nişantaşı Muhtelif ve Home Sweet Home’dan

20151204_122647

DSC_0339

Orta sehpa, tv ünitesi ve yemek masasını tanıdığımız bir mimara yaptırdık. Yemek masasının şöyle bir özelliği var; bu masada kullanılan ahşap tabla, aslında Trabzon’daki 120 yıllık bir Rum evinin kapısıymış. Mimar bize hikâyesinden bahsedince, bu antika parçaya hemen evimizde yer vermek istedik. Fırınlanma ve cilalanma işlemlerinden sonra evimizde artık bir masa olarak kullanılıyor.

Sandalye tercihimizi kadifeden yana kullanıp, aynamızı da Mudo Concept’den seçtik.

20151204_122942

Kitaplığımız, biz taşındıktan 8 ay sonra aramıza katıldı. Taşındıktan kısa bir süre sonra Alin’im doğduğu için, bazı parçalar ve aksesuarlar sonraya ertelenmişti. Zaten ben de çok acele etmek istemiyordum. Her şeyin  apar-topar olmadan, yaşanarak, anılar bırakarak gerçekleşmesiydi hayalim. Öyle de oldu… Zaman içerisinde neyin eksik neyin fazla olduğunu farkedip, Alin’le her AVM gezimizde, eşimin tabiriyle ‘karınca’ gibi taşıdık küçük parçaları evimize 🙂

DSC_0322

DSC_0323

DSC_0330

 

Altın rengi metal yan sehpalar da yine Home Sweet Home’dan.

DSC_0335

DSC_0336

 

( Tüm çocuklu evlerde olduğu gibi, bazı eşyalar çocuklara kurban gidebiliyor. Tıpkı resim çerçevelerinden bazılarının Alin’e kurban gitmesi gibi 🙂 -DekoBlog )

DSC_0337

DSC_0313

Tüm avizeleri Şişhane’den aldık. Kız kardeşim, babam ve hamile ben, dik yokuşlu- komik ve maceralı  Şişhane turlarına 3 günümüzü verdik.

IMG-20151204-WA0030

Aksesuar seçimlerimi daha çok  Zara Home, Mikasa Moor, Beymen Home, Boyner Home ve Akmerkez Mutlu Mikrop mağazasından yana kullandım. Karar verme aşaması benim için biraz zor olduğundan, alışverişi yaptıktan sonra fikir değiştirip ürünlere değişim yaptığım çok oluyor 🙂

IMG-20151204-WA0031

Tüm evin duvarlarında dokulu İtalyan duvar kağıtları kullandık.

DSC_0375

Koridor

(DekoBlog: Aynada beni görebilen varmı???)

Alin’in odası hariç, evin tamamında hiç bir şeyi takım olarak almadık. Her parçayı, tarzları arasında ufak benzerlikleri olan ama farklılıklarıyla da birbirlerini kıran parçalar seçmeye dikkat ettim.

Yatak odamızdaki yatak başlığını  ‘Bahçeşehir Mobilya Çarşısındaki’  ‘Guetta Art’a yaptırdım. Renk seçimimi mağaza yetkilileri çok marjinal bulsa da, benim görselimi yayınladıktan sonra neredeyse tüm siparişlerin bu renkten geldiğini de itiraf ettiler 🙂

Aynalı komodinleri çok çok çok araştırdım. Örnek görseller Pinterest’de çok fazla karşıma çıktı fakat uygulamaya geçirilmesi pek kolay olmadı.

İlk önce Adana’da bir yer buldum bu tarz komodinler yapan. Fakat yapım gereği, alacağım eşyayı görmeden -dokunmadan alamadığım için Adana’dan alışveriş fikrine pek sıcak bakmadım ve araştırmaya devam ettim. En sonunda İnstagram’da ‘Ayna Pazarı’ isimli hesap ile karşılaştım. Yerleri de Bostancı’daymış, koşa koşa gittim.  Son derece ilgili Gürkan bey ve kardeşi Serkan bey, sağ olsunlar istediğim modeli hemen anlayıp yardımcı oldular. Fakat modeli onaylamak ve detaylar için 8 aylık göbeğimle bir kaç defa karşıya gidip geldim yine. Her seferinde beni o hamile halimle, onlarca kilometre tepip geldiğimi gören Serkan Bey bile heyecanlanıp strese girmişti benim adıma 🙂

Halı en çok uğraştığım detaylardan biri oldu. Zara Home’da dore-kahverengi olan halının zebra desenini bulmak pek de kolay olmadı. En sonunda My Home Halı’da istediğim renk ve ebatta bulabildim.

DSC_0358

Yatak başındaki çerçeveleri ve pembe çiçekleri Home Sweet Home’dan, beyaz geyik başını Zara Home’dan , boy aynasını BiEv’den aldım.

DSC_0373

 DSC_0360

 

DSC_0366

IMG-20151204-WA0044

Giyinme odasına gelince…

Aslında bu oda büyükçe bir odaydı. Biz pencere kısmına yakın olan tarafı bir bölme ile ayırdık. Oda içerisinde oda yaptık. Giysi odasındaki bu gördüğünüz kapının arkasında, manzaralı minik bir keyif odası bulunuyor.  Orasının kullanımını yardımcımız için ayırdık böylece.

Eski evimde de giyinme odası olduğu için, ihtiyacım olanların, en çok kullanılan kısımların ve bölmelerin hangileri olduğunu tecrübe etmiştim.  Bol bölmeli ve askılı bir giysi odası ihtiyacımızı karşıladı. Üst askılara rahat ulaşabilmek adına, çekme aparatı hayat kurtarıcı- herkese tavsiye ederim.  Işıklandırma olarak da; giysi odasının mantığına uygun olsun diye spot aydınlatmalar kullandık.

20151204_120945

20151204_121035

20151204_121126

20151204_121204

Mutfak dolabımızı ‘Hafele’ den yaptırdık. Beyaz olması konusunda kararlıydım. Aklımda hep beyaz dolaplı, üzerinde bir sürü çerçevelerin bulunduğu gri duvarlı ve köşe oturma grubu olan, mutluluk ve huzur saçan bir mutfak tasarımı vardı.  Yağmur yağarken sırtımı köşeye dayayıp, kahvemi içerek kitap keyfi yapmak beni hep cezbetmişti 🙂

20151204_122052

 Tezgahı ahşap yaptırmayı düşünmüştüm fakat hijyen meselesi yüzünden çimstone yaptırdım. Lavaboyu ise çelik yerine, siyah granit evyeden tercih ettim. O kadar memnunum ki; hem şık duruyor hem de kullanımı kolay.

20151204_122141

20151204_121852

20151204_121641

Otomatik panjur sistemli dokunmatik dolap, yine Hafele’den… ( Videosu @dekoblog ig hesabında)

20151204_121459

20151204_121927

Banyoda da beyaz kullanmak istedim. Altın rengi detaylar da beyaza eşlik ettiler. Vitrifiyeleri Vitra’dan ve armatürü Artema’dan  kullandık.

Burası için en çok zaman harcadığım ve uğraştığım kısım; armatür kısmı oldu. Çünkü beğendiğim model, bir koleksiyon armatürü olduğu için sınırlı sayıdaymış ve İstanbul’un hiç bir yerinde kalmamış. Fakat Nişantaşı Artema çalışanları ne yapıp- ne edip son kalanı buldular ve Adana’dan getirttiler.

Aslında bu yaşadığım olay henüz tadilata daha başlanmadan olmuştu. Yani eve ilk alınan eşya bu armatür aslında 🙂

DSC_0348

DSC_0346

DSC_0350

IMG-20151204-WA0040

 

Alin’im in odası için kendi bloğumda bir post hazırlamıştım zaten. Merak edenler buradan ulaşabilirler.

DekoBlog: Gözde’ye evinin kapılarını bana ve bize açtığı için çok  teşekkür ediyorum. Onca koşturmasının arasında gerçekten bir özveriydi onunkisi. Bir sonraki, blog dünyasına ait bir ‘Ev Çekiminde’ görüşmek üzere…

( gözdeliche, gozdeliche, ev çekimi, gözdeliche ev, alin odası, babyliche oda, ev turu, dekorasyon turu, gözde ev, dekorasyon gözdeliche, ev dekorasyon, dekorasyon fikirleri, dekorasyon blogu, dekorasyon yazarı, gözdeliche blog moda, moda blogger, moda bloggerları, gozdeliche blog, ev çekimi, dekorasyon dergi, ev dergi, d, gozdeliche kimdir, gozdeliche sosyal medya, gozdeliche kim, gozdeliche ana okulu, gozdeliche dekorasyon, gözdeliche ev çekimi ekorasyon blogger ),  gözdeliche

5 Yorum yapılmış
  1. merhaba pirinç rengi avizeler ne kadar acaba bende aynısını görüp beğendim acaba yarımcı olabilirmisiniz 🙂
    bu arada ev harikaa olaayyyy 🙂

    1. Merhaba. Fiyatını bilemiyorum ama Şişhane’den alınmıştı.
      Bu arada ev zevkle döşenmişti gerçekten.:)

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun