DIY: İkat Deseni Yapimi

İkat desen son 3 yıldır tabiri caiz se sol şeritten selektör yaka yaka jet hızıyla geliyordu. Özellikle bu yıl neredeyse her üründe ve aksesuarda karşımıza çıkıyor.

Bu etnik çizgilerin anavatanı aslında Asya da olsa, çok eski dönemlerden geldiğinden bir çok kültürde kullanımı mevcut. Tabii her ülke ve topraklardaki kullanımı, renkleri ve desenlerinde farklılık gösteriyor.

Desenin en önemli özelliği ‘kusurlu’ oluşu.

Bu yüzden de tam da el işi çalışmasına uygun.

Gelelim yapacağımız uygulamaya….

Geçen yıl hobi malzemeleri satan bir kırtasiyeden (Bakırköy Beyazadam) almıştım bu porselen kalemlerini. Paketin içinde birbirleriyle uyumlu 5 renk var. Ama ben az renkli sade bir şey yapabilmek adına en beğendiğim  bu tonları kullandım

20150602_105110

Kullanacağınız ürün benim gibi beyaz bir demlik de olabilir, kavanoz da, kupa da… Bu obje ne kadar düz zeminli ise, yapımı da o kadar kolay oluyor.

Öncelikle çalışacağınız objeye tam karşıdan bakarak, orta noktasını bulmanız gerekiyor. Desen dağılımını ona göre yapacağız çünkü.

Demliğin orta kısmını buldum çalışmak istediğim desenin simetrik olması için ortaya ve yukarı tarafına ilk çizgiyi attım. Deseni çizgi çizgi değil de tırtık tırtık olacak şekilde çalıştım.

20150602_102519

 Yukarıdaki çizgiden hem sağa, hem de sola doğru tırtıkları indirdim. Aynısını bir ayna yansıması gibi aşağısına da ters bir şekilde uyguladım.

20150602_102614

İlk motifim bittikten sonra, sağ ve sol tarafa da ortalama işlemi ile başlayarak ve ilk çizgiyi atarak devamını getirdim. Böylece ”açık mavi’ renkten 3 adet motif elde etmiş oldum

fghgu

Sıra geldi koyu maviye… Açık maviden geriye kalanları da bu renkten çalıştım. Desenleri baklava dilimi gibi kaydırma şeklinde konumlandırdım. Açık mavilerin iç tarafına da koyu tonda tırtıklı desen çizdim.

bnbj

Motifler ortalandıktan sonra, kulp tarafında biraz boşluk kaldığını gördüm. Bu kısma bir bütün motif sığamayacağına göre, tam yarısını uyguladım.

jkıo

20150602_104936

 Demliğin kapağına da desen çalışabilirsiniz ama ben çok fazla boğmak istemediğim için yalnızca kapak kulpunun etrafına çember çizdim.

oj

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra çalıştığınız objeyi yarım saat kurumaya bırakın. Daha sonra ise 160 derecelik çalışan fırında yarım saat bekletin, yani pişirin 🙂

İşte ”İkat Desen” porselen demliğimiz hazıııır.

vgghj

 hkuyıoo

 Deko Blog – Ev Dekorasyon Blogu

( Dekorasyon, ev dekorasyonu, dekorasyon bloğu, porselen demlik, dekorasyon diy, dekorasyon ikat, ikat desen, ikat desen kendin yap, ikat desen diy, ikat motif, mavi beyaz, ikat mavi beyaz, ikat desenli, kendin yap ikat desenli, kendin yap ikat, diy ikat, ikat desen kupa, ikat desen aksesuar, deko blog, dekoblog, ikat dekoblog, ikat deko blog, ikat desenli diy, ikat desenli, çay sofrası, çay keyfi, porselen ikat desenli evim ikat, porselen kalemi, porselen kalemiyle ikat, porselen kalemiyle çizim, porselen demlik, el işi ikat, el yapımı ikat, ikat desen yapımı, ikat desen çizimi )

5 Yorum yapılmış
    1. Yapimi bana gore cok zor degil, cok da şık duruyor. Elinizden boyle isler geliyorsa mutlaka yapabilirsiniz. Ilginiz icin tesekkur ederim

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun