H&M Home Artık Türkiye’de.

Bir önceki yazımda da bahsetmiştim çok yoğun ve koşuşturmalı günler geçirdiğimi. Hatta son 2 ayın nasıl geçtiğini bile anlamadım desem yeridir. Bu süreç içerisinde instagramda da çok bulunamadığım gibi biriken yazılarımı da yazamadım. Uzun bir süredir Türkiye’ye gelişini beklediğimiz H&M Home’un lansman ve açılışına bile gidemedim.
Tabii bu döngüyü  yavaş yavaş kırmaya çalıştığımdan, ilk olarak Mall Of İstanbul’da açılan H&M Home ziyaretini gerçekleştirdim.
Genel olarak dekorasyon trendlerini takip eden biri olarak koleksiyondaki parçalar çok sürpriz gelmedi bana. Bir çok ürün 2014 ve 2015 trendlerini yansıtıyordu.
 Hayvan figürü ve deseni sıkça kullanılmıştı. Tilki, kuş, kurt, köpek, kedi, fil,.. bir çok hayvan desenli tekstil ürünü, özellikle yastık kılıfları çok revaçtaydı.
Etnik desenli kilim halılar ve yastıklar gözümden kaçmadı.
                  Suni kürk ve peluş battaniyeler, koltuk şalları ve yastıklar da geçtiğimiz yıldan bu yıla taşınan trendlerden.
Deriler, zebra ve leopar desenler…
 
Siyahlar puantiye, pötikare, çiçeklerle ve pembelerle hafifletilmişti.
Photoshop gibi program kullanıcılarının yakından bildiği ve geçen yıldan dekorasyon dünyasına giriş yapan ‘Grid’ trendinin adeta hala sürdüğünün kanıtı çubuk formlu aksesuarlar
Ben resimdeki kase türü bakır rengi aksesuarı pek beğenmedim açıkçası. Ortadaki bağlantı yerleri, ahşap mandallardaki yaylara benziyordu ve pek şık gelmedi açıkçası bana.
 Metalik görünümlü pullardan bezeli yastık kılıfları…
 Kafesler…
Mutfak önlükleri, mutfak bezleri ve bez sepetler takım halindeydi.
Çekmece kulpları unutulmamıştı.
 Yeşilin hardal rengi, hasır, ahşap ve ketenle birlikteliği…
 Çocuk odaları da unutulmamıştı. Fakat kürk görünümlü battaniye dışında pek de beni cezbeden bir parça olmadı.
 Mermer her yerde… Deseni, aksesuarı, yer- duvar kaplamaları ve mobilyaları çok revaçtayken, duş perdesinin sıradan bir desende olması beklenemezdi kesinlikle.
Cam ürünleri yalınlıklarından ötürü her zaman sevmişimdir. Altın rengi detaya sahip olan bu sürahiyi çok beğendim.
H&M Home ziyaretim sonrasında diyebilirim ki, markanın koleksiyonu genel olarak çevreci ve hümanist tasarım akımından bolca etkilenmiş.
Keten, keçe, çuval, pamuk, ahşap gibi doğal malzemeler tercih edilmiş. Metalik görünüm trendi de aksesuarlarda bolca görülebiliyordu. Altın, gümüş ve bakır tonlarının gözalıcı etkisi hakimdi.
Kilim desenlerinin etnik havası, kürk ve peluşların sıcacık duygusu bizleri sonbahar ve kışa hazırlamıştı bile… Yeşilin kahve ve turuncu tonlarıyla dansı, grinin petrol mavisi ile olan kombinleri, pudra tonlarının krem rengiyle uyumu hakimdi genel olarak. Ayrıca Amsterdam’daki 5 katlı mağazasından sonra bana ürün çeşitliliği az gibi geldi. Gösterilen talep arttıkça mağazadaki çeşitlerin de artacağını düşünüyorum.
Marka Türkiye’ye gelmeden önce, Zara Home ile rekabete girebileceğini düşünüp kıyaslamada bulunmuştum ama emin oldum ki herkesin pazar konumu kendine. Trendy ve sofistike çizgilere hakim Zara Home’a göre kaliteden ziyade, uygun fiyatları ile daha kolay ulaşılabilir olması sebebiyle bir çok eve gireceği kesin gözüküyor.
İleriki sezon koleksiyonlarını şimdiden merak etmeye başladım bile…
Qhaya Design
Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun