"> Hem Bir Mimar, Hem De Bir Anne: Laçin Tenel - Ev Dekorasyon Blog - DekoBlog

Hem Bir Mimar, Hem De Bir Anne: Laçin Tenel

Merhaba sevgili okuyucum. Bugünkü yayınımda sizlere hem bir anne hem de bir mimar olan, www.lacintenel.com ‘un sahibi sevgili Laçin’i tanıtmak istiyorum.

Aslen bir mimar olan Laçin, evlendikten sonra çalışmaya ara verip anne oluyor. Anneliğin bir kadının hayatında neleri değiştirdiğini anlatmaya kalkmayacağım tabii ama kesinlikle inanıyorum ki annelik insana müthiş bir yaratıcılık yeteneği kazandırıyor. Hem de hayatının her alanında.

Laçin’in minik Nil ile geçirdiği dünyasını ben de 2011’den beri takip ediyorum. Özellikle bebek odası hazırlıkları sırasında ve kızı büyüdükçe değişen ihtiyaçları esnasında yaptığı değişiklikler ve yenilikler, bir çok annenin işine yarayacak türden. Kendisi bir çok bloga daha önce misafir oldu fakat bu sefer tasarım ve mimarlık üzerine sohbet etmek istedim.

QD: Merhaba Laçin Qhaya Design okuyucularına kısaca kendinden bahsedebilir misin?

 
     –   Tabii ki de. 1982 İstanbul doğumluyum, evliyim ve bir kızım var. Yaklaşık 6 senedir aktif olarak yazdığım bir blogum var. Mimarım ama blogda hobilerimle alakalı yazmayı daha çok seviyorum. Genelde moda ve dikiş konuları yazıyorum.
 
QD: Mimarlığın hangi yanı sana  ‘ ben mutlaka bu bölümü okumalıyım’ dedirtti?
 
    –  Matematiği çok seven bir öğrenciydim, tasarıma da hep ilgim vardı. Bu yüzden mimarlık tek tercihimdi, başka meslek okumayı düşünmedim bile o dönem.
QD:  Peki mezun olup çalışmaya başladıktan sonra “mesleğin böyle olduğunu tahmin etmemiştim” dediğin bir zor tarafı oldu mu?
 
    –  Aslında daha okurken zorluğunu görüyorsunuz. Uykusuz geçen proje dönemleri, acımasız eleştirilere katlanmak zorunda kaldığınız jürilerle mesleğin kendisinin bir nevi simülasyonunu okulda görmüş oluyorsunuz.
 
QD: Sence “tasarım” ve “mimarlık” ne kadar yakın? Bir mimarda tasarımcı ruhu bulunması ne kadar önemli?
 
   –  Kesinlikle çok yakın ama ülkemizde ikisini bir arada yapmak oldukça zor. Tasarım yaparken düşünülmesi gereken bir sürü kriter oluyor.
QD:Daha çok hangi projeler üzerinde çalışmak sana keyif veriyor? (Örn: mağaza-ofis projeleri? inşaat projeleri? renövasyon çalışmaları? konut projeleri…)
 
   –  Sanırım konut projelerini seviyorum, sıfırdan çözmek bana işten çok beyin jimnastiği yapmak gibi geliyor, Adeta bir bulmaca gibi. Bu ara da halen bir alışveriş merkezi projesi üzerinde çalışıyorum.
 
QD:  İlham aldığın ya da çalışmalarını takip ettiğin mimar veya tasarımcı var mı?
   –   Çok var ama pek ekol insanı değilim ben. Proje neyi gerektiriyorsa, şartları ne ise ona göre şekilleniyor.
 
QD:  Kendi evini tasarlarken daha çok neye önem verdin? İşlevsellik ya da görsellik gibi…
   –   Kesinlikle işlevsellik ve mümkün olduğu kadar doğal malzeme kullanımı. Evin olmazsa olmazı rahatlığı bence. Teak ağacından çizdirip yaptırdığım mobilyalarımı hala çok seviyorum.
 
QD:   Ev dekorasyonunda seni kendine çeken tarz hangisi? Romantik ve pamuk şekeri tadındaki görüntüler mi? Yoksa lüks ve sofistike detaylar mı?
 
   –  Tam olarak ikisi de değil bence. Evde romantik havayı pek kullanamıyorum, aksesuar seviyorum ama boğmasından da yana değilim. Daha rahat, belki country tarza daha yakınım.
 
QD:  Bebek ve çocuk odası dekorasyonu için bir çok kaynak mevcut. Fakat mimar bir anne olarak, bu mekanları  hazırlarken mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar hangileri olabilir?
 
   –  Bebek ve çocuk odası iki farklı bölüm aslında. Bebeklik döneminde ilgisini çekebilecek objeler gerekiyor mutlaka.
 Ayrıca bembeyaz bir oda sonsuzluk algısı yaratacağı için istenmez.
Çocukluk döneminde ise oyuncaklarını kendi alıp kendi toplayabilmesi, hatta giysilerine kendisinin yetişebilmesi düşünülebilecek noktalar olabilir.
Tabii ki mobilyalarda kullanılan boyaların çocuklara uygun olması ve şekil itibariyle tehlike oluşturmaması da önemli.
 
QD:  Mimarlık gibi yoğun mesai ve emek gerektiren işinle anneliği nasıl dengeleyebiliyorsun? İşin sırrı nedir?
 
   –  Zorlanmadığımı söylesem yalan olur, eşimin de çok desteği oluyor. 🙂
Sevgili Laçin’e Qhaya Design’a konuk olduğu için teşekkür ediyorum. Kendisini takip etmek isteyenler www.lacintenel.com adresinden ulaşabilirler.
Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun