Eve Dönüş

Merhaba

”Eve Dönüş” başladı.

Eylül ayı geldi, bayram tatili bitti, okullar açılıyor ve bu yüzden yazlık sezonu da çoğu kişi için kapanmış durumda.

Balkon ve bahçelerin son demlerini yaşadığı, güneş ışığının en güzel vurduğu, tüm dostların şehirde bulunup bir araya gelinebildiği, evlerin keyfinin en iyi çıkarıldığı, en ilham veren mevsim; ”Sonbahar” hoşgeldi.

Bir çoğunuzun, evinde yapmayı planlayıp da  Amaaan boşver, yaz bitsin de hallederiz’ dediği her şey sizi bekliyor durumda. Taşınacaklar, yeni evinin tadilatıyla uğraşacaklar, oturduğu evinde ufak tefek değişikliğe  gidecekler için en uygun zamandır Eylül- Ekim ayları.

Mekanınızda nasıl bir değişikliğe gidecek olursanız olun size bir kaç tavsiyem olacak.

  • İlk olarak tadilatın yapılacağı mekanın ölçülerini ve kullanım alanlarını çok iyi hesaplayın. Görsel olarak harika bir sonuç elde edip de, işlevsel olmayan veya hatalı yapılan işlemler başınızı çok ağrıtacak, bütün emekleriniz boşa gidecektir.
  • Değişiklik yapılacak mekan için ön araştırmalar yapıp tam olarak nasıl bir sonuca ulaşmak istediğinize karar verin. Son kareyi aklınızda canlandırmadan, ilk adımı atmayın. İşe koyulduktan sonra tadilat adımlarını doğaçlama olarak planlamak,  en büyük pişmanlıkları beraberinde getirir.
  • Biliyorum, özellikle sosyal medyada çok fazla beğendiğiniz farklı farklı mekanlar var. Fakat sizin ve ailenizdeki diğer fertlerin nasıl bir evde yaşamak istediğini belirlemeli daha sonra ayrıntılara geçmelisiniz. Tümden gelim şeklinde hareket ederseniz, sonunda pişman olmayacağınız- içinize sinen bir mekan oluşturmuş olacaksınız.

Mesela ben.. Evet; canlı renkler, altınlar, gümüşler, çeşit çeşit aksesuarlar, tabloların dolu olduğu evler çok dikkatimi çekiyor. Fakat bu tarz, ”uyaranların” çok fazla olduğu bir evde yaşayamayacağımı düşünerekten, daha dingin bir ortam oluşturuyorum kendim ve ailem için.

  • Elektrik, su, gider gibi tesisatlarda değişiklik yapılacaksa, ilk adımınız bunlardan başlamaktan yana olsun. Mesela salonunuza yerleştirmek istediğiniz spot aydınlatmalar tadilatın sonunda aklınıza gelirse, ancak hayal olarak kalacaktır, ya da tüm duvarı tekrardan kırmanız gerekecektir.
  • ‘DIY”, Türkçe meali ”Kendin Yap” projelerini gördükçe ‘Ben de yapabilirim’ diyorsunuzdur içinizden. Fakat ustalık gerektiren işlere pek girişmemenizi öneririm ben. Sonuçtan memnun kalmazsanız, hem yorulduğunuzla kalıyor, hem de daha büyük bir masrafla karşılaşıyorsunuz. Kendi salonum için, ‘Boşver ya ustayı bekleyene kadar ben yaparım’ dediğim duvar kağıdı maceram, 8 saatlik mesaime, uykusuz geceme ve satın alıp ziyan olan duvar kağıtlarıma mâl oldu. Duvarı kağıtla kapladım mı? Evet kapladım. Fakat ruloların ek yerleri belirgin olduğu için, evimizde kısa süreliğine yer buldu kendileri. Daha sonra tekrardan duvar kağıdı satın alıp ustasına yaptırdım. Benim yaptığım 8 saatlik iş, 45 dakikada bitti 🙂
  • Mobilya alışverişi yapacaksanız, çoğu markanın yaklaşık 1 buçuk 2  ay gibi bir teslim sürelerinin olduğunu unutmamanızda fayda var.
  • Eğer ki yukarıdaki maddeleri uygulamakta zorlanıyorsanız mutlaka bir içmimar veya mimara danışın. İster yalnızca projelendirme hizmeti alın, isterseniz proje uygulama, isterseniz de anahtar teslim olacak şekilde tüm detayları onlara bırakabilirsiniz.
  • Gelelim küçük detaylar kısmına; yani aksesuar seçimlerine. ”Aksesuar” deyip geçmeyin. Mekanın makyajı gibidirler. Bu aşamadaki naçizane tavsiyem acele etmemenizden yana olacaktır. Bırakın eviniz veya ofisiniz aylar içerisinde tam olarak yerleşsin. Doğru eşyaların ve aksesuarların, mekanın içerisinde yaşamaya başladıktan ve belli bir zaman geçirdikten sonra seçilebileceğini düşünüyorum ben. O çok beğenerek satın aldığınız dev gibi vazo ve çiçekler, belki de kapıdan içeriye girerken çok şık gözükecekler, fakat her geçişinizde çarpacağınız ve düşüreceğiniz bir eşya olmaktan öteye geçemeyebilirler.

 

 

Tüm bu maddelerden sonra, her şeyin aksiliksiz ilerlemesi için, bir de şansa ihtiyacınız olacaktır tabii ki.

O zaman bol şans:)

Gülşah…

dekorasyon, dekorasyon fikirleri, dekorasyon blogu, dekorasyon trendleri, ev dekorasyonu, ev dekorasyon fikirleri, tadilat, tadilata nereden başlamalı, tadilat nasıl yapılır, ev tadilatı, evlerde tadilat usta, yeni bir dekorasyon, yeni eve taşınmak, yeni bir eve taşınırken, dekorasyon yapmak, dekore etmek, dekorasyon blog, dekor blog, deko blog, dekorasyon blogu, dekorasyon blogger, türk yerli dekorasyon blogu, dekorasyon web sitesi, dekorasyon dergi, türk bloggerlar, türk blogger, ev sitesi, tadilat aşamaları, tadilatta dikkat edilecekler, tadilat yapılırken dikkat edilmesi gereken, dekoblog.com,eve dönüş,  @dekoblog, 2017 2018 dekorasyon trendleri modası, dekorblog, dekor blog, dekoblog, iç mimar, mimar danışmanlık ücreti, içmimar fiyatları, içmimara danış, mimar ücretleri, dekoratör ücretleri, dekoratör nedir

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun