Ev Dekorasyonunda ‘Mutluluk’ Çıkmazı

Yıllar önceki slogandaki gibi; ‘Mutluluk denince akla, hemen onun adı gelir Eti Eti Eti”

O zamanlar kulağımıza masum gelen ”mutluluk” kavramı, günümüz şartlarından dolayı artık, bir pazarlama stratejisi olarak kullanılıyor.

i_just_want_to_be_happy__by_eatthewords-d4r3fno

Türkiye’de 80 sonrasında toplum yapısındaki ideolojilerin anlamları, zamanla büsbütün değişti. Hayatın anlamını sorgulamaya başlayan (Özellikle Y kuşağı) kişi, bunu somut şeylerde arar oldu. Sahip oldukça, edindikçe, satın aldıkça, temelimizdeki eksiklikleri giderip mutlu olmaya başladığımızı sandık.

Bu döngü gitgide bağımlılığa dönüştü.  ”Alırsan mutlu olursun” ”Beni kullanırsan çok mutlu olursun ” Mutluluğun formülü bende”…

Coca Cola’nın kırmızı kamyonu, Anadolu’nun en ücra köşesine nasıl oluyor da mutluluk götürüyor?  Hem de kültürümüzle pek alakası olmayan garip- siyah bir içecek mi bizi mutlu ediyor??? Ama alıyoruz. Vaad edilene erişmek, sahip olmak için alıyoruz. Böylece, nasıl olduğunu unuttuğumuz ‘mutluluğa’ ulaşmak için tüketim kültürüne teslim ediyoruz kendimizi bilinçsizce.

Mutluluk mesajlı ürünler, mutluluk vaad eden siteler, kısacası mutluluk üzerine kurulan her türlü aracı web sitesi, instagram hesapları ve kişileri takip ediyoruz. Zamanla da orada tanıtılan ürünleri yine satın almaya teşvik ediliyoruz.

Peki bu durumun konumuzla, yani ev ve dekorasyonla ne ilgisi var şimdi?

Be-Happy

3 yıl önce yazmaya başladığım dekoblog.com aracılığı ile, bir çok kişiye dünya ve Türkiye’deki dekorasyon ve mobilya trendlerini de paylaşıyorum, gelişmeleri de yazıyorum, ev dekorasyonu ile kendi zevkimce önerilerde de bulunuyorum. Yazıları hazırlarken, suni bir ‘mutluluk’ atmosferi oluşturmamaya dikkat ediyorum.

Öyleyse, medyada gitgide artan bu vaad ortamında ne yapmalı insan?

Bir kere gözünüzü açın. Yani gün içinde sosyal medyada çılgınca paylaşılan kahve sunumlarına, kendi evlerinin dekorasyonunu paylaşanlara, milyon çeşit tabaklarla farklı farklı sofralar hazırlayan zevkli kişilere kendinizi kaptırmayın.

Yastıkların, mumlukların veya kahve fincanların çeşitleriyle doğru orantılı değil mutluluk 🙂 O kahveler poz verecekler diye, buz gibi içilmeye ve hatta içilmeden dökülmeye mahkum oluyorlar genelde 🙂

”İşte burası benim evim, bakın ne de güzel mutfağım var, işte ben böyle sofra hazırlarım” cümleleri sessiz de olsa kulaklarında çınlıyor insanın o fotoğraflara bakınca değil mi? Zaman zaman bu paylaşımların altında, hayret dolu ifadelere de rastlamıyor değilim. O kadar züccaciye çeşidinin nerede depolandığını bir tek ben merak etmiyormuşum mesela 🙂

Evet ben de bu tarz hesapları takip ediyorum, hatta bir çoğuyla iletişim halindeyim ve bazıları da arkadaşım. Ve hatta ben de zaman zaman bu tarz paylaşımlar da yapabiliyorum. Fakat bu yazının hedef kitlesi onlar değil.  O kişi sensin. Yani okuyucu.

Mutluluğun şifresi denen şeyler, yalnızca ilham vermeli  insana. Çok pahalı bir tasarım ürüne sahip olamıyorsan, benzerini arayabilirsin mesela, ya da kendin yaptırmaya deneyebilirsin. Daha raflarda yerini aldığı ilk günlerde peynir- ekmek gibi tüketmek, gerçekten ama gerçekten mutlu ediyor mu seni? Paylaşım yapan kişilerin evleri ve sofraları, yine fikir vermeli sana. Bakıp bakıp sahip olma dürtüsü oluşturmamalı kimsede.

Devasa metrekarelerdeki ev resimlerine bakıp bakıp, evinin küçüklüğünden yakınma. Hepsi birer lens ve ışık hilesi sonuçta. Lütfen biraz uyanık ol !!!

Mutlu olmanın arayışı, mutsuzlukla sonlanmıyor mu bir çok zaman bu yüzden?

Sonuç olarak güzel okuyucum…

Hiç bir metada, eşyada, üründe arama mutluluk denen o temiz duyguyu.

Cem Yılmaz’ın, kahkahalarla izlediğimiz ”Mutluluk İçimizde” repliğini ( keşke ses tuşu olsa da, dinleyebilsek:):) hatırladınız mı?

Bu hayatta gülünecek şeyler o kadar çok ki… Ağlanacak haline kahkahalarla gülmesin kimse.

Mutluluk içimizdeee, mutluluk içimizdee……!!!!!!

Sevgiler

Gülşah

2 Yorum yapılmış

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun