Doğru Halı Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz? ”Madder Rugs” İşin Bilinmeyen Yönlerini Anlattı.

.

Merhaba.

Dekorasyonu bitmiş bir evin, son dokunuşunun yapıldığı ve adeta imza niteliğindeki parçalarıdır halılar. Bir çok kişinin de, seçimini yaparken en kararsız kaldığı ve doğru parçayı bulmakta zorlandığı bölümdür.

Kişisel zevklerin farklı olması, halı seçiminin tasarımsal yönünde tek bir doğrunun olmadığını gösterir. Peki halı seçimi yaparken; kalitesiz bir halıyı iyilerinden nasıl ayırt edebiliriz hiç biliyor musunuz?

İşte tam burada; detayları işin uzmanından, yani Madder Rugs kurucularından Yasin ve Ayşe Medar’dan alıyoruz.

 • Bir kere her alanda olduğu gibi halı üretimi, tasarımı ve seçimi konularının da bir çok detayı mevcut. Ve bu detaylara bir alıcının tamamı ile hakim olması çok zor. Bu yüzden kaliteli bir halı almak istiyorsanız, işinin ehli olmayan bir üretici ve markaya güvenip başvurmamanız gerekiyor.
 • ”Ziyaret edeceğiniz bir mağazada ilk dikkat edeceğiniz şey mağazanın kokusu olmalıdır” diyor Yasin Medar. Ağır yün ve yağa benzer kokular alınıyorsa o mağazadan alışveriş yapılmaması gerek, çünkü kullanılan atık yapağı,ucuz boyama ve hijyensiz ortamlarda yapılan el işçiliği gibi etkenler, halıların bu şekilde rahatsız edici kokular yaymasına sebep oluyor.
 • Bunlara ek olarak da, ham maddelerinde ve üretim şartlarında  bu derece düşük seviyede çalışan firmaların ürünleri,  dokuma sıklığı, dayanıklılığı gibi konularda da başarısız olduğu gibi, taklit ve yalan menşeli de olabilmektedir.
 • ”Madder Halı bünyesindeki halıların bir çoğunun üretimi Türkiye’de olup, bazı parçaların da yurt dışında üretildiğini” ekliyor Yasin Medar. Marka bünyesindeki halıların üretim bölgelerine göre karakteristik özellikleri de farklılaşıyor. İplik çeşidi, dokuma sıklığı ve türü, hav yüksekliği gibi maddeler, ürünleri birbirinden ayıran özellikler.
 • Halı yüzeyini oluşturan ve üzerinde gördüğümüz kısma ‘Hav’ denilmektedir. Yüksek havlı bir halı yanlış seçim değildir. Bir halıda doğru hav yüksekliğini yakalamak önemlidir. Mesela mutfak ve çocuk odası gibi mekanlarda düşük havlı bir ürün seçimi, hem tüylerinin arasında tortu barındırmaması, hem de kolay temizlenebilmesi ve taşınabilmesi açısından doğru bir seçim olacaktır. Bu yüzden mekana göre tercih yapılması daha etkili olacaktır.
 • Eğer içerisinde  ipek kullanılmadıysa, bir halının yün oranı ne kadar yüksekse o kadar doğru bir seçim olmuş olur. Kalitesiz bir halıda yün kullanımı, yerini akrilik ve polypropilen gibi malzemelere bırakır.
 • (Organik)Pamuk, Kırkım yapağı, ipek ,bambu ve tencel gibi halı dokuma da kullanılan malzemelerin, doğal boya ile buluşması, halılar içerisinde bakteri ve mayt barındırmamasını sağlar. Bu sayede çocuklarda veya yetişkinlerde alerjik problemlere neden olmaz.
 • Dokunan halının son işlemi olarak doğal malzemelerle yıkama fiksaj ve bakım işlemleri yapılır.Doğru paketleme ile mağaza da bekletildiği alana kadar dikkat edilmelidir. Paketlemesinden ve hijyeninden emin olmadığınız ürünleri satın almamanız gerekmektedir.
 • Doğru periyottaki bir bakımla halınızın ömrünü uzatmanız mümkündür. Bu konudaki en doğru danışmanlığı, halı üreticinizden alabilirsiniz.
 • Halının tasarımına gelirsek… Aynı desende ama 2 farklı ebattaki bir halı, aynı görsel etkiyi yaratmayabilir. Dokunulan desenin, halının metrekaresine göre etkisi değişebilir. Örneğin mağazamızdaki gri at motifli halı, ebatı çok büyük olan parçalarda doğru görüntüyü vermeyebilir. Bu sebeple ürünü satın alırken, yetkiliye halınızın ebat bilgisini doğru bir şekilde vermek gerekir.

——————————————

Peki gelelim bu kadar değerli bilgiyi hepimizle paylaşan, alanına hakim ve aile mesleği ”Halıcılık” olan ‘‘Madder Rugs” markasına…

2015 yılı itibari ile üretim projelerini “MEVCUT OLMAYANI ÜRETMEYE ODAKLAN” prensibiyle oluşturmuş ve seri üretimle birlikte aylık 30.000 m2 üretim kapasitesi, 65.000 m2 hazır stok, müşteri ilişkilerinde güven, kurumsal hizmet ve hızlı teslimat gibi değerleri ile kapsamlı projelere imza atmış bir marka Madder Rugs.


Makine ve el dokuma halıları, özel tezgah halıları, kilim, tuft ve handtuft koleksiyonları ile yurt içi ve yurt dışındaki satış noktalarına kaliteli ve hızlı hizmeti en uygun maliyetler ile sunmak için çalışmaya devam ediyorlar.

Kendi koleksiyonlarını tasarlamanın ve üretmenin yanı sıra son yıllarda portföyüne kattığı birçok kurumsal firma için de özel koleksiyonlar üretmektedir. Ayrıca sürekli iletişim halinde olduğu mimarlık sektöründeki firmalarla, otel, butik otel ve rezidans projelerin içerisinde de yer almaktalar.

Üretim ve kalite politikasını oluştururken, özellikle yaşam alanlarında kullanılan ürünlerin, insan sağlığına ve soluduğumuz ortama olan etkisini göz önünde bulunduruyorlar. Mevcut koleksiyonlarının çoğunda natürel ham madde kullanmaya özen gösteriyorlar.

Kişiye özel tasarım da yapan markanın showroom’u İstanbul Nişantaşı’nda… Fulya üzerinden de ulaşılabilen yerlerini ziyaret etmeniz bir ‘DEKOBLOG’ tavsiyesidir 🙂


doğru halı nasıl seçilir, halı seçimi nasıl yapılır, halı seçerken nelere dikkat edilmeli, halı seçimi, halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler, kalitesiz bir halı nasıl anlaşılır, kalitesiz halı nasıl olur, kaliteli halı nasıl olur, ev dekorasyon halı, madder halı, madder rugs, dekorasyonda halının önemi, doğru halı büyüklüğü, çocuk odası halısı seçimi, halı seçimi, dekorasyon editör, dekorasyon blogu, gülşah arslan, dekorasyon editörü, ev dekorasyonu, dekorasyon blogger, dekoblog.com, dekoblog, dekor blog, dekor bilgileri, halı dekoru, doğru halı, iyi halı nasıl olur, doğru halımı seçimi nasıl yapılır, nelere dikkat etmeliyiz, madder

Yorum
 1. Bilgilendirici yazı teşekkürler. Doğru halı kullanımı iç mekan dekorasyonun çok önemli bir bölümünü oluşturuyor gerçekten. Son zamanlarda çok daha sıklıkla kullanılması mekana artı sağlıyor.

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun