"> Mimar Gözüyle

Mimar Gözüyle…

Merhaba herkese

Geçtiğimiz günlerde  bu bölümü hazırlayacağımı duyurmuştum sizlere. Bana gönderilen onlarca mailde bahsettiğiniz dekorasyon sorularınıza elimden geldiğince yanıt vermeye ve yardımcı olmaya çalışıyorum.

Fakat bazı durumlar var ki, öneriden ve tavsiyeden çok, işin uzmanından bilgi almak gerektiğine inanıyorum. Bu sebeple bana gelen sorularınızdan en kritik olanlarını içmimar Nihan Çorlu her ay buradan cevaplayacak sizler için.

Bakalım ilk sayımızda hangi sorular işin uzmanından yanıt bulmuş?

 

SORU

Merhaba. Yeni evliyim, salon tercihimi yanlış yaptığımı düşünüyorum. Mor berjerlerim var ama mor rengi sevemedim. Mobilyalarım yeni olduğu için değiştiremem ama salonumu renklendirmek istiyorum. Üçüncü bir renk olarak ne kullanabilirim? Salonuma nasıl hareket katabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum

 

CEVAP

Merhaba,

Salonunuzdaki mobilya ve duvar rengi hakkında bilgi paylaşımı yapmadığınız için size alternatifli çözüm sunarak yardımcı olmaya çalışacağım.

Mobilyalarınız koyu renk ise ; üçüncü renk olarak mor rengin zıttı olan turkuaz, cam göbeği, bal rengi veya parlak sarıları kullanmanızı öneririm. Böylece koyu renk mobilyalarınızın ve mor berjerinizin oluşturduğu salonunuzun modern, şık bir havaya büründüğünü fark edeceksiniz.

Mobilyalarınız açık renk ise; üçüncü renk olarak gri rengin açıklı koyulu tonları ile mor rengi kombinlemeniz doğru olacaktır. Gri renk ile kullanılan mor, dekorasyonda daha nötr bir ortam yaratacaktır.

Ayrıca gümüş de mor renk ile birlikte uyumlu çalışır. Gümüş aksesuarlar, gümüş payetli yastıklarla şık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

 

 

SORU

Mobilyalarım çok koyu renklerde olmamasına rağmen, salonum biraz karanlık ve ruhsuz. Güneşli bir günde bile yeterli şekilde aydınlık ve ferahlık sağlayamıyorum. Sabah güneşi alıyor.  Daha aydınlık bir mekan için neler yapabilirim?

 

CEVAP

Merhaba ,

Salonunuz doğu cephesinde bulunuyor ise, gün ışığından çok fazla yararlanamıyorsunuz demektir. Bu gibi durumlarda duvar rengini açık renklerden tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kullanacağınız aydınlatma da çok önemlidir. Gözü yormayacak aydınlık düzeyini, sıcak ışık renklerini kullanarak endirekt aydınlatma yoluyla sağlayabilirsiniz. Ayrıca salonun farklı noktalarında ana avizenin dışında lambader, abajur ya da duvar apliği gibi farklı ışık kaynaklarını kullanmanızı öneririm.

 

 

SORU

Yaz aylarında evleneceğim. Mobilya arayışındayız bu nedenle. Saks mavisi kadife koltuk takımı aldık fakat diğer mobilyaları nasıl seçeceğiz bilemiyoruz. Bembeyaz istemediğimizi biliyoruz sadece. Yardımınızı rica ediyoruz. 

 

CEVAP

Merhaba,

Öncelikle eviniz kişiliğinizin, ilgi alanlarınızın, karakterinizin bir aynası olacaktır. Kullanacağınız kumaşlar, renkler, mobilyalarınız ve aksesuarlarınız sizin zevklerinizi, beğenilerinizi yansıtmalıdır. Çünkü salonunuz, aileniz ve ziyaretçilerinizle keyifli, uzun zaman geçireceğiniz yaşama alanınızdır.

Bir salonda bütün oturma elemanlarının aynı renk olmasını ben doğru bulmuyorum. Salonunuzu farklı renklerin bir arada kullanıldığı mobilyalar ve aksesuarlarla daha şık, modern bir görünüme kavuşturabilirsiniz. İşe önce koltuk takımınızın berjerini gri ,vizon veya kahverengi tonlarında seçeceğiniz bir kumaşla kaplatarak başlayabilirsiniz. Duvarlarınızda gri yada gri tonlarını kullanmalı, halı seçiminizde ise vizon rengini tercih etmelisiniz. Mobilya tercihinizi ahşabın sıcak renklerinden (meşe, ceviz) yana kullanmanızı öneririm. Hatta şu zamanlarda çok moda olan kütük masa tercih ederek daha modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Aksesuarlarınızı, kırlentlerinizi saks mavinin zıt rengi olan turuncu ve tonlarından seçmeniz salonunuza ayrıca dinamik bir görüntü kazandıracaktır. Sizi tebrik eder, mutluluklar dilerim.

 

mimar mimar danışmanlık, iç mimar danışmanlık, içmimar yardım, mimar yardımı, soru cevap, iç mimar röportaj, nihan çorlu, dekoblog, dekorasyon blogu, dekorasyon portalı, dekorasyon sitesi, dekorasyon yazarı, ev fikirleri, dekorasyon problemleri, dekorasyon sorunları, dekrasyon yardım, ev dekorasyon önerisi, mimar gözüyle 

Yorum
  1. Böyle bir dektek sağladığınız için sizlere öncelikle çok teşekkür ediyorum. Salonumda değişiklik yapmak istiyorum. Biraz daha sade ve daha modern olmasını istiyorum. Eşyalar yeni sayılır yenisini almak yerine ufak değişikliklerle daha güzel olmasını istiyorum. Aksesuar seçiminde sorunlarım var pek uyduramıyorum. Sizden aksesuar seçiminde yardım istiyorum. Perdelerimi değiştirmek istiyorum. Kırlentlerde gözüme batıyor. Onları da değiştirebilirim. Fakat renk ve şekil konusunda karar veremedim. Mobilyalarım beyaz, çekmeceleri cappucino, masam beyaz, sandalyeler ve koltuklarım krem, berjerler krem üzerine pembe, mor, eflatun çiçekler var. Halı açık kahverengi, gri ve mor karışımı. Boya mentol buğusu ve gri karışık. Şuanki perdelerim de eflatun pembe ama tam bi renk cümbüşü kırlentler mor. O yüzden daha sade ve şık gözükmesini istiyorum hangi renk ve nasıl bir perde yaptırayım. Kırlentleri hangi renk yaptırayım. Başka değişiklikler derseniz onları da yaparım. Daha modern, daha sade ve daha şık olsun istiyorum. Faceboktan da mesaj olarak fotoğraflarını da gönderdim. Bi türlü uydurumadım mobilyalarımı. Yardımcı olursanız çok memnun kalacağım. Şimdiden teşekkür ediyor, İyi günler diliyorum.

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun