"> Mimar Gözüyle - Ev Dekorasyon Blog - DekoBlog

Mimar Gözüyle

 

Soru1:

Merhaba. Dar, uzun ve çok iyi ışık almayan bir salonum var. Yaklaşık 25 metrekare. Karanlık olmaması ve ferah durması için ne şekilde dekore edebilirim?

Merhaba,

İlk önce uzun ve dar salonunuzu bir bütün olarak değil de, bölümlere ayırarak değerlendirmelisiniz. Oturma ve yemek alanlarını birbirinden bağımsız bir şekilde düşünerek yerleşimini yapmanızı öneririm. Ayırdığınız her bir bölüm için zeminde farklı renk ve dokularda halı kullanarak salonunuzu koridor görüntüsünden uzaklaştırabilirsiniz.

Salonunuzdaki en uzun duvara televizyon ünitesini yerleştirerek odak noktasını oluşturmanızı tavsiye ederim. Orta sehpa ve yemek masasının cam tablalı olması da daha doğru olacaktır. Çünkü cam, saydam bir malzeme olduğundan, cam malzeme kullanılan mobilyalar daha az yer kaplıyor gibi görünecektir. Böylece salonunuzun geniş olduğu hissi algılanacaktır.

Ayrıca salonunuzda ayna kullanarak daha ferah bir ortam elde edebilirsiniz. Aynaya yakın konumlandırılan aydınlatma elemanları (lambader veya abajur) kullanmanız aynanın yansıtıcı özelliğinden yararlanarak, ışığın daha çok yayılmasını sağlayacaktır. Salonunuzda kullanacağınız perde veya fon kesinlikle açık renklerde olmalı ve gün ışığının iç mekâna ulaşımını engellemeyecek dokuda olmalıdır.

 

Soru2:

Merhaba öncelikle. Yeşil bitkilere evimde yer vermek istiyorum fakat evde hangisini yetiştirdiysem bakamadım ve soldular. Tavsiye edeceğiniz bir ev bitkisi var mıdır?

 

Merhaba,

İç mekânlarımızda yetiştirdiğimiz bitkiler canlılık ve renk katmanın yanı sıra hava temizleyici özelliğine sahiptirler. Beğenip aldığınız veya sevdiğiniz bir bitkinin salonunuzda konumlandırıldığı nokta önemlidir. Hangi bitkinin nasıl bir bakıma ihtiyacı olduğu, gün ışığının doğrudan mı yoksa dolaylı olarak mı bitkiye ulaşması gerektiği bilgisini konu ile ilgili uzmanlardan almanızı tavsiye ederim. Peyzaj işi ile ilgilenenler size bu konuda eminim ki yardımcı olacaklardır.

 

Soru 3 :

Merhaba. Banyomuzdaki seramikleri beğenmiyoruz ve değiştirmek istiyoruz. Kırıp dökme işlemi yapılmadan nasıl değiştirebiliriz. 7 metrekare banyomuzun ölçüsü. Masrafı çok çıkmayacak şekilde nasıl yeniden dekore edebiliriz acaba?

Merhaba,

Banyolarda yapılacak tadilatlarda eski seramiklerin kırılmadan üzerine yeni seramiklerin uygulanmasını ben doğru bulmuyorum. Çünkü hem alan kayıplarına neden oluyor hem de tesisatla ilgili bir sorun yaşandığında sorunlu bölgenin açılması esnasında seramikler zarar görebiliyor. Size önerim çok masraf çıkacak olmasını dert etmeden sağlıklı bir banyoya sahip olabilmeniz için kırdırıp yeni ebatlarda farklı dokularda seramikler kullanmanızdır. Eğer zemin seramiklerinizde bir değişiklik olmayacak ise mevcut duvar seramikleriniz üzerine uygulatacağınız yeşil alçıpan üzeri suya dayanıklı duvar kâğıdı kullanabilirsiniz. Ama yine de benim tercihim mevcut seramiklerin kırdırılıp yeni seramiklerin doğru bir yöntemle uygulanmasıdır.

 

Soru 4:

Merhaba. Evimize ait küçük bir bahçemiz var. Kuzey cepheye bakıyor ve çevresi çok ferah sayılmaz. İki kişilik bir masa sandalyemiz mevcut şu anda. Fakat bahçenin görünümü pek iç açıcı değil. Önerilerinizi alabilir miyim?

Merhaba ,

Küçük bahçe veya balkonunuzu canlandırmak için, duvarınızda renkli saksılarınız için bir alan oluşturmanızı tavsiye ederim.

küçük balkon mimar tadilat

 

Bahçenizde kullandığınız masa ve sandalyelerin çok büyük olması, alan kaybına neden olacağı için daha küçük ve ahşap olan balkon veya bahçe mobilyalarını kullanmanızı öneririm. Eğer renkli küçük saksıları konumlandırabileceğiniz bir yüzeyiniz yok ise, o zaman mobilyalarınızı renkli olanlardan seçebilirsiniz. Böylece küçük fakat enerjisi yüksek bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Diğer bir önerim ise, sandalye kullanmak yerine, oturma köşesi olarak belirleyeceğiniz alanın ölçülerine uygun oturma elemanı yaptırıp, üzerinde renkli yastık ve minderler kullanmanızdır. Ayrıca yine bahçe duvarlarınıza aparat yardımı ile asacağınız, içinde renkli bitkilerin olduğu küçük saksılar ile de aynı enerjiyi yakalamanız mümkün olacaktır. Unutmayın renkli aksesuarlar kullanmanız, mekanınızın enerjisini yükseltecektir. Şimdiden küçük, şirin bahçenizde keyifli saatler geçirmenizi dilerim.

 

Soru 5:

Merhaba. Evimize yeni taşındık. Daireyi teslim aldığımızda evin genel boyası beyazdı ve biz de değiştirmedik. Eşyalarımızın rengi, gri ve açık krem tonlarında. Mobilyalarımızı değiştirmeden, eve nasıl renk katabilirim?

Merhaba ,

Gri renk nötr bir renk olduğundan taş, duvar, beton gibi soğuk malzemeleri çağrıştırmaktadır. Grinin bu soğukluğunu kırmak, evinizde kullanacağımız renkli aksesuarlar, duvar boyası veya duvar kâğıdı ile mümkün olmaktadır. Gri ile beraber içinde mürdüm veya gri ile birlikte yine içinde turkuaz rengi olan desenli duvar kağıdını kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca grinin soğukluğunu ahşap mobilya kullanarak kırabilirsiniz. Aksesuarlarınızda ise gri renge uygun olan mercan, turkuaz, açık yeşil renklerini tercih etmelisiniz. Böylece salonunuzda gri rengin soğuk hâkimiyeti kaybolacaktır.

 

bahçe balkon dekorasyonu, küçük bahçeler, küçük balkonlar, dekorasyon fikirleri, dekorasyon önerisi, iç mimar yardımı, mimar yardımı, mimar ücretleri, iç mimar fiyatları, dekorasyon danışmanlığı, banyo dekorasyonu, fayans seramik yenileme, banyo tadilat, beyaz renk dekorasyon, açık renk dekorasyon, dar uzun salon dekorasyonu, ev bitkisi seçimi, bitki bakımı,salon bitkisi, hangi bitkiyi seçmeliyim, banyo yenileme ucuz, hesaplı, dekorasyon yardımı, dekorasyon danışmanlığı

 

2 Yorum yapılmış
 1. Merhaba;
  Yeni eve taşındım ve salonumu tamamen yeniledim.
  Mobilyalarım hepsi mat lake.Koltuk takımım bej renkte sadece 3′ lü büyük koltuğum chester mürdüm rengi.
  Tüller’im açık renk ve desensiz.Fonum kendinden desenli içerisinde gri renk mevcut…
  Büyük bir salona sahibim.Tıkandığım nokta Halı,orta sehpa tv ünitesi ve kullanılacak aksesuar nasıl ve hangi renklerde ilerlemeliyim…

  Teşekkür ederim
  Kolay Gelsin…

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun