"> Çocuklar İçin İdeal Çalışma Odaları Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin İdeal Çalışma Odası Nasıl Olmalı?

.

Merhaba

Okullar açılıyor, aileleri de en az öğrenciler kadar tatlı bir telaş sarıyor öyle değil mi? Peki okul hazırlıkları yaparken, çocuğunuz için ideal bir çalışma odası veya ortamı nasıl olur hiç araştırıyor musunuz?

* Çilek Mobilya çocukların fiziksel sağlığının yanı sıra, pedagojik gelişimine de destek sağlamak açısından Ar-ge çalışmaları kapsamında uzman pedagogların önerilerini değerlendirip, araştırma içerisinde olan ailelerin de bilgilenmelerine yardımcı oluyor.

Çilek Mobilya adına konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Klinik Çocuk Psikoloğu Dr. Z. Deniz Aktan, ideal bir çalışma odası için dikkat edilmesi gereken maddelerin üzerinde duruyor.

  • Bir kere, okula adım atan çocuklar, okul öncesi çağlarından daha farklı bir döneme giriş yapıyorlar ve odalarının da bu yeni döneme göre tekrar düzenlenmesi gerekiyor.
  • Ebeveynler, çocuğunun da bir birey olduğunu unutmadan, onların fikir, beğenilerini ve tercihlerini dikkate almalılar. Bu aşama, çocuğun odasını sahiplenmesi ve sorumluluk alma duygusunu pekiştirecektir.

Organizasyonun soyut tarafını tamamladıktan sonra gelelim atılacak somut adımlara.

Hem kendi öğrencilik yıllarımdan vereceğim örnekler hem de yaptığım minik bir araştırmaya göre şunlara dikkat edebilirsiniz;

 

  • Çalışma odasında bulunan bir öğrenci için ‘Dikkat’ her şeydir. Bu yüzden odada dikkati dağıtacak, görsel uyarıda bulunacak tablet, televizyon, rengarenk resim ve posterlere yer vermemek gerekiyor.
  • Öğrenciyi rehavete sokmamak açısından, odanın rengi açık tonlarda seçilmelidir.
  • Ders çalışma masası, ne kalorifer peteği yanı gibi uyku getirici, ne de pencere önü gibi soğuk bir yere koymamaya dikkat edilmelidir.
  • Ders çalışma masasında aradığını kolayca bulması için çekmece, bölümlemeler ve notluklara yer verilmelidir.
  • Gereğinden fazla ışık gözleri yoracağından, alternatif olarak bir masa ışığı değerlendirilebilir.
  • Gelelim yıllar öncesinden- taa benim öğrenciliğimde annemin üzerinde çok ısrar ettiği bir kurala… Çalışma sandalyesinin kesinlikle ve kesinlikle tekerlekli ofis sandalyelerinden değil, sabit olanlarından tercih edilmesi. Küçükken bu kuralı pek mantıklı bulmazdım fakat yıllar geçtikçe, hareketli bir zeminin dikkat dağıtıcı olduğunda hem fikir oldum.

Görsel Kaynak : Buradan

çocuk odası, çocuklar için ders çalışma odası, ders çalışma odası, çalışma odası, çalışma odası nasıl olmalıdır, ideal çalışma odası, çocuk çalışma masası, çocuk mobilyası, ideal çocuk odası dekorasyonu, çocuk odası dekorasyonu, genç odası dekorasyonu, çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilecek, çocuk odasında dikkat edilecek, dekorasyon blog, deko blog, dekorasyon blogger, türk dekorasyon blog, yerli dekorasyon blogları, dekorasyon yazarı, ev dekorasyon fikirleri, dekorasyon sitesi, çocuk odası, çocuklar için ders çalışma odası, ders çalışma odası, çalışma odası, çalışma odası nasıl olmalıdır, ideal çalışma odası, çocuk çalışma masası, çocuk mobilyası, ideal çocuk odası dekorasyonu, çocuk odası dekorasyonu, genç odası dekorasyonu, çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilecek, çocuk odasında dikkat edilecek, dekorasyon blog, deko blog, dekorasyon blogger, türk dekorasyon blog, yerli dekorasyon blogları, dekorasyon yazarı, ev dekorasyon fikirleri, dekorasyon sitesi, çocuklar için ideal çalışma odası, çalışma odası

 

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun