2016 Milano Mobilya Fuarı Notları

Dekorasyon, mobilya ve tasarım dünyasının nabzını tutabileceğiniz bir kaç etkinlikten biridir Milano Mobilya Fuarı… Geçtiğimiz hafta farklı coğrafyalardan katılan ziyaretçilerini ağırlayan etkinlik, yepyeni tasarımların yanında, makyajlanan tasarımları da bünyesinde bulunduruyordu.

Bu yılki fuar izlenimleri yazımızı, fuarı bizzat deneyimleyen Livan Design Tasarım Ofisinin kurucusu Derya Coşkun sizler için kaleme aldı.

Milano’ya uçmaya hazır mısınız? O halde sözü Derya Coşkun’a bırakıyoruz.

——

 

İtalya topraklarına geldiğimizde tasarımın aurası bizi çoktan sarmıştı. 55. si düzenlenen mobilya fuarı, içinde sakladığı binlerce sürprizle bizi bekliyordu. Daha önceki verilere göre yaklaşık 2500 firmanın katılımcı olduğu 300 000 ne yakın ziyaretçinin gezdiği bu fuar, her yıl bütün dünyada ki dekorasyon sektörünün dinamiklerini değiştiriyor.

Moda tasarımcısı Coco Chanel ‘’ Zor zamanlar orijinalliğe uzanan içgüdüsel bir arzuyu tetikler demiş. Dünyanın içinde bulunduğu karmaşıklığa rağmen, firmalar da umudunu yitirmeden  daha yeni tasarımları, daha temkinli  olarak  hazırlamışlardı. Beğenilen ürünlerinin formlarıyla, renkleriyle ve materyaliyle oynayarak mevcut çizgisini korumuşlardı.

Cam ve mermer işleme teknolojisi arttıkça farklı noktalarda kullanılmaya başlamıştı. Geçen yıl aydınlatmanın yer aldığı holde bu yıl, mutfak ve banyo sektörü vardı. Akıllı telefonlarla yaptığımız  her şeyi  mutfağımıza uygulayalım diye,  üst segment mutfak üreticileri teknolojiyi  fazlaca kullanmışlardı.

Milano Tasarım Fuarı Haftası- dekorasyon

 

Milano’da tasarım, her yıl şehrin damarlarına daha da yayılmakta. Sabırla iyiyi, güzeli, kaliteyi üreten bu ülkenin insanlarına saygı duymak lazım. 18 yıldır dekorasyon sektöründe çalışan biri olarak, her sene ayrı bir heyecanla gezip- beslenmekten keyif aldığım bu fuarda neler varmış hep birlikte görelim.

1

MERMER – METAL – AHŞAP- KUMAŞ

Salon,  oturma ve yemek odalarında mermer,  metal,  kumaş ve cam   bolca  kullanılmıştı. Lake ve kaplama olarak görmeye alıştığımız  ahşap yüzeylere, kumaş ve  mermeri de ekleyip dokunma hissiyatını artırmışlardı. Metal, geçen senelerde olduğu gibi genelde bronz olarak sehpalarda   kullanılmaya devam ederken, raflı dolaplara da   taşıyıcı olarak  eklenmişti. Fuardaki başrol oyuncusu mermerdi aslında. Her zaman gördüğümüz mermerlerin dışında   tablo etkisi yaratan güçlü mermerler  önümüzdeki yıllarda da  etkisini sürdürecek sanırım.  Mermeri kullanma teknolojisi geliştikçe onu kulplarda,aksesuarlarda,  kumaşlarda  hatta takılarda   görmeye başlayacağız.

3

 

8

 

10

 

CAM VE AYNA

Cam ve ayna, kullanıldığı yere kattığı ışıltılı sebebiyle her zaman tercih sebebi olmaya devam edecek. Cama kazandırılan tül ve hasır gibi etkiler çok şıktı. Camı işleme ve ona doku kazandırma sektörü   çok yaygın olmadığından,   çok özel firmaların bünyesinde kullanılmıştı.  Onu metal ve ahşapla birleştirme yeteneği de arttıkça,  ürün kalitesi de tavan yapmıştı.  Duvarları   süsleyen  dekoratif kesimli  büyük ebatlı aynalarla  küçük ebatlı amorf yapılı çoklu ayna kullanımı da yaygındı.

14

 

15

 

DOKULU AHŞAP

Ahşap yüzeyleri sadece kaplama olarak kullanmanın dışında, işleme teknolojisinin gelişmesiyle ona kabartma doku kazandırmak yeni bir keşifti.

17

OTURMA GRUPLARI

Koltuk ve oturma gruplarında 2.5 _3 m ölçünün dışına  taşan kanepeler ve amorf yapılara sahip olanlar dikkat çekiciydi. Hasır  ve deri detayların eklenmesi  kumaş yoğunluğunu kırmış, eklendiği parçayı bir aksesuara dönüştürmüştü.  Yeşil  renk,  fuardaki  en hakim renkti bu sene. Sarı   ve mavinin  tonları da çok kullanılan diğer renklerdi.

23

21

18

 

MUTFAK

Mutfaklara teknoloji daha da çok girmişti. Tipic Studio firmasının OffMat adına  tasarladığı,  mermer görünümlü tezgahlara  entegre edilmiş   dijital panellerle  kumanda edilen, gerektiğinde kullanıma geçirilen   pişirme ve yıkama ünitesiyle bütün fuarın gözdesi olmuştu.

24

 

BANYO

Banyolarda mermer ve camın işlenmesi bu bölümde de görülmekteydi. Cam kesme lavabolar çok şık olmakla birlikte Philippe Starck’ın Axor için tasarladığı cam batarya, insanda kaynayan pınar etkisini uyandırıyordu.

 

34

 

33

AYDINLATMA

Bu yıl aydınlatma holü olmadığı halde büyük ve görkemli avizeler görsel şölen havasında stantları süslemişti.

 

36

38

 

 

PEKİ TASARIMIN DUAYENLERİ NEREDEYDİ?

 

MARCEL WANDERS 

Academia Di Belle Art Idi Brera   daki hazırlanan salonda Baccarat için hazırlanan stantta avize ve sehpa modeliyle yer alırken , Mooi markası için hazırladığı   Dancıng Charleston Sofa, ezber bozan model avizesi ve sehpasıyla yer almıştı.

41

 

MEMENTO MORİ BY VELCOVSKY

Palazzo Serbelloni de sergilenen Lasvit için hazırlanmış  avizesi   çarpıcı görüntüsüyle  ziyaretçileri büyüledi

44

 

 

PATRICİA URQUIOLA

Spaziopontaccio firması için hazırladığı kurşunlu vitray olarak tasarlanan konsol gerçekten müthişti. Zanaatın devreye girdiği bu tasarım, klasikler arasında yerini alacaktır diye düşünebiliriz.

patricia urqula milan design milano  tasarım

 

 

PHİLİPPE STARCK

Tasarım   dünyasının  sıra dışı ismi  Philppe Starck, Kartell firmasına  çalıştığı sandalye ve Axor’a çalıştığı cam batarya ile gündemdeydi.

29

 

 

ANTONIO CITTERIO

B&B Italia için hazırlanan   kanepe   hafif v formu ve kumaş kaplı ayaklarıyla   kırmızı bir hamurdan yapılmış gibi duruyordu stantta.

50

 

FERRUCIO LAVIANI

Foscarini’nın tercih ettiği tasarımcı, modern aydınlatmalarının yanı sıra  ürünlerin sunulduğu stantla da  çarpıcı bir etkiye sahipti. Yine Ferruccio Lavianı imzalı   Kartell lambader,  kullanıldığı materyalin çok  üstünde bir görüntüye bürünmüştü tasarımcısı sayesinde.

52 (1)

 

 

TOM DİXON

Rotanta Della Besana bölgesinde yer alan  eski kilisede, Caeser Stone işbirliği içinde  hazırlanan   deneysel mutfak içeren bir restoran tasarlanmıştı. O atmosferde olmak çok ilginç bir deneyimdi, hem kendim hem de ziyaretçiler adına. Ateş hava su ve toprak  konu alınarak  her birinin  kendi aurasını taşıyan  tezgah, aydınlatma , koku , aksesuar ve menü  oluşturulmuştu

 

56

 

 

DOLCE & GABBANA

Kendi kreasyonlarını da Sicilya esintileri içinde  hazırlayan Dolce & Gabbana,  Smeg ile işbirliği yapmıştı.  Sadece 100 adet üretilen buzdolaplarının ne kadar fiyat üzerinden satılacağı da merak konusuydu.

57

 

 

 

2016 Salone Del Mobili’ yi terk ederken hafızamızda kalanlar bunlardı.  Şehirdeki enstalasyonlarda  ve müzelerde, gelecek yılın sipariş kodları girilmiş oldu böylece. Hasır doku ve amorf formlar, bizi doğal olana daha çok yaklaştırırken dijital ve ekran kabiliyeti olan yüzeyler artmıştı. Bu da teknolojinin evlerimize daha da çok girmesi demekti.

Bir sonraki organizasyonu şimdiden merakla bekliyor olacağız.

 

dekorasyon, dekorasyon trendleri, dekorasyon blogu, tasarım haftası, mobilya tasarımı, ev dekorasyonu, mobilya fuarı, yabancı dekorasyon fuarları, Milano tasarım haftası, Milano mobilya fuarı, dekorasyon önerileri, iç mimar, mimar, dekorasyon tasarımcı, ev stil dekorasyon blog, editör yazar,

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-Posta Adresinizi Yazın

Dilerseniz HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> kullanabilirsiniz

Bültenimize abone olun